Żyć (i pracować?!) z nowotworem

Moment uzyskania diagnozy nowotworowej, pacjenci opisują często jako czas graniczny: „że świat się zatrzymał, życie stanęło, nic już nie jest takie jak wcześniej”. Tymczasem, świat zatrzymuje się tylko pozornie. Rachunki czekają na opłacenie, mieszkanie na posprzątanie, dzieci domagają się uwagi nawet większej niż wcześniej. Przez czas terapii i po jej zakończeniu codzienność brutalnie puka do drzwi chorych i ich bliskich.

Problemy codzienności chorych i ich bliskich to wyzwania, którymi chcemy się tu zajmować, aby uczynić życie z rakiem i życie po raku trochę łatwiejszym.  Chcemy pokazać gdzie i jak szukać wsparcia w pozyskaniu czy organizacji pomocy finansowej, zawodowej, psychologicznej i fizjoterapeutycznej.

  1. Pieniądze – chorowanie kosztuje podwójnie.

Leczenie, w teorii bezpłatne poważnie nadwyręża budżety rodzinne. Z chorobą wiąże się także zwykle obniżenie dochodów z tytułu pracy. Leki, zaopatrzenie medyczne, dojazdy do placówek medycznych, koszty noclegów jeśli szpital jest oddalony od miejsca zamieszkania to koszty, które musi ponieść pacjent. Do tego często dochodzą wysokie koszty prywatnie wykonanych badań diagnostycznych, które nierzadko są jedynym sposobem na uzyskanie szybkiej diagnozy.

Postaramy się wskazać gdzie i jak szukać finansowego wsparcia w instytucjach państwowych takich jak ZUS, PFRON, w jednostkach samorządowych i organizacjach pozarządowych.

  1. Praca – jak pracować z rakiem. Ograniczenia związane z pracą dotykają niemal wszystkich  chorych onkologicznie. Odsetek osób w wieku produkcyjnym, które wracają po nowotworze do pracy w pełnym wymiarze czasu jest niewielki. Będziemy zajmować się kwestiami możliwości dostosowania pracy do sytuacji zdrowotnej chorych, do ich aktualnej sprawności. Zajmiemy się kwestią elastycznego czasu pracy, możliwości przekwalifikowania, pracą w okrojonym wymiarze czasu oraz zagranicznymi dobrymi praktykami w tym zakresie.
     
  2. Równowaga psychiczna – gdzie szukać profesjonalnego wsparcia, jak radzić sobie z chorobą, jak o niej rozmawiać z bliskimi, z dziećmi z pracodawcą.
     
  3. Dbanie o sprawność – w tym bloku będziemy pokazywać jak wzmacniać organizm po chorobie, jak ćwiczyć, masować, gdzie szukać profesjonalnego wsparcia w powrocie i utrzymaniu sprawności.