Informacja i dezinformacja w mediach społecznościowych

Aż 30% najpopularniejszych tekstów opublikowanych w mediach społecznościowych, na temat leczenia raka, zawiera dezinformacje. Spośród nich ponad 70% przekazuje treści, które mogą potencjalnie wyrządzić szkody – wynika z badań przeprowadzonych przez zespól naukowców z Huntsman Cancer Institute (HCI) na Uniwersytecie w Utah . Co więcej, artykuły zawierające nieprawdziwe informacje uzyskują więcej kliknięć i zaangażowania niż artykuły oparte na faktach i dowodach.

Amerykańcy naukowcy, do analizy wykorzystali oprogramowanie, szukające najpopularniejszych artykułów na portalach społecznościowych dotyczących  nowotworów: piersi, prostaty, jelita grubego i płuc. Później, oceniali jakość zawartych w tekstach informacji, w tym czy treści zawarte w artykule mogą prowadzić do opóźnienia leczenia, czy mogą powodować pogorszenie stanu pacjentów, czy narażają  pacjentów na niepotrzebne wydatki. 

W wyniku analizy, w 1/3 artykułów znaleziono nieprawdziwe informacje. Z tej grupy aż 77 procent zawierało treści szkodliwe, które mogły negatywnie wpłynąć na wyniki pacjentów. Część artykułów wręcz sugerowało opóźnienie badań przesiewowych, diagnozy lub leczenia raka, na korzyść technik lub terapii alternatywnych. Wiele potencjalnie szkodliwych informacji dotyczy diety i żywienia.

Aby odróżnić rzetelne informacje od podejrzanych czy szkodliwych treści warto zastosować się do kilku zasad:

  1. Spójrz na źródło . Sprawdź autora, czy artykuł został napisany lub jest cytowany przez zaufane i oparte na nauce źródło takie jak jednostki rządu (.gov) lub samorządu lub znane organizacje zdrowotne, instytucje edukacyjne (.edu). Poszukaj ich sekcji „O nas”, aby zobaczyć, skąd otrzymują fundusze i na czym opierają się ich informacje na temat zdrowia. Ogólnie, jeśli nie rozpoznajesz źródła, znajdź ich stronę i przeczytaj, jak doszli do rozpowszechnianych wniosków.
  2. Wyjdź poza nagłówek. Nagłówki są często przynętą do kliknięcia. Zanim udostępnisz lub wyciągniesz wnioski, przeczytaj artykuł krytycznie. Sprawdź, czy ten nagłówek dotyczący diety i raka odnosi się do jednej komórki lub badania na zwierzętach, co oznacza że jest to wczesny etap badań. 
  3. Znajdź słowa ostrzegawcze. Uważaj na terminy takie jak „cud” i „leczenie”.  Jeśli artykuł prowadzi do produktu, np. suplementu diety, jest to kolejne ostrzeżenie.
  4. Sprawdź datę. Jeśli zobaczysz stosunkowo stary artykuł zawierający stwierdzenia dotyczące odżywiania i raka – lub jakiekolwiek doniesienia zdrowotne – odwiedź zaufane źródło, aby skonfrontować  treść artykułu z aktualną wiedzą.
  5. W razie wątpliwości - porozmawiaj z lekarzem . W przypadku pacjentów z rakiem i osób, które przeszły chorobę nowotworową zasada ograniczonego zaufania jest szczególnie ważna. Przed zastosowaniem wiedzy pozyskanej z mediów społecznościowych, sprawdź co o tym sądzą eksperci.

Źródłohttps://www.aicr.org/news/how-to-sift-through-cancer-and-nutrition-misinformation-on-social-media/

0709 Data dodania 07.09,2023

Nietypowe czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory

Z biegiem czasu, świadomość na temat czynników ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe rośnie. Wiemy, że nie powinno się palić, że ważna jest zdrowa dieta i ruch oraz że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w patogenezie chorób nowotworowych. Wydawać się może, że każdego dnia przybywa kolejnych niebezpiecznych substancji czy zachowań, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. W tym artykule, chcielibyśmy przedstawić najbardziej zaskakujące i nietypowe z nich. Czytaj więcej
0108 Data dodania 01.08,2023

Choroby piersi u mężczyn

Patologie dotyczące piersi kojarzą nam się głównie z kobietami i szczerze mówiąc, nic w tym dziwnego. Zaledwie 1% zachorowań na raka piersi dotyczy mężczyzn, a wiele innych schorzeń gruczołu piersiowego w ogóle nie występuje wśród męskiej populacji. Istotnym problemem dotyczącym raka piersi u mężczyzn jest fakt, że wykrywane są one często bardzo późno, co skutkuje gorszymi wynikami leczenia. To późne wykrycie wynika między innymi ze wstydu i niewiedzy. Z tego względu, w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć choroby piersi (również nowotworowe), które mogą występować u mężczyzn. Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2023

Badanie PET – co warto wiedzieć

Coraz częściej w rozmowach na temat onkologii i diagnostyki nowotworów pojawia się słowo „PET”, które ma oznaczać rozwiązanie wielu problemów i zagwozdek diagnostycznych pacjentów onkologicznych. Jaką dokładnie rolę odgrywa PET w onkologii i na czym polega to badanie? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w tym artykule. Czytaj więcej
2404 Data dodania 24.04,2023

Mutacje genetyczne w raku piersi

Częstość diagnozowania raka piersi wśród kobiet w Polsce (Europie i USA) powoduje duże zainteresowanie uwarunkowaniami zachorowania, a powtarzanie się rozpoznań wśród spokrewnionych kobiet skłania do skupiania się na uwarunkowaniach rodzinnych. Czytaj więcej