Kompleksowa opieka nad kobietami z rakiem piersi

W ostatnich latach wiele mówi się na temat screeningu i nowych możliwości leczenia raka piersi (i słusznie!). Nie da się jednak ukryć, że temat opieki pacjentek po leczeniu z powodu nowotworów piersi jest nieco pomijany w przestrzeni publicznej. Same pacjentki często nie wiedzą co będzie się działo po zakończonym leczeniu; uwaga zostaje w całości skupiona na aktualnym planie terapeutycznym i na przejściu każdego jego etapu w najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Co w takim razie dzieje się po zakończonym leczeniu raka piersi? Odpowiadamy w tym artykule.

Opieka po leczeniu, czyli tzw. follow-up (z ang. kontrola) ma kilka celów:

  • Wczesne wykrycie ewentualnych miejscowych nawrotów choroby lub ogniska nowotworowego w drugiej piersi;
  • Ocena i leczenie skutków ubocznych i powikłań po leczeniu (np. objawy menopauzy, osteoporozy);
  • Motywacja do kontynuacji leczenia hormonoterapią (taka terapia trwa 5-10 lat)
  • Zapewnienie pomocy psychologicznej i wsparcia potrzebnego do powrotu do normalnego życia po leczeniu.

Według Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), 10-letnie przeżycia po raku piersi wynoszą ponad 70% w większości krajów EU. Ryzyko nawrotu choroby jest najwyższe w drugim roku po zakończonym leczeniu, jednak ogólne ryzyko nawrotu szacuje się na ok. 2-5% w ciągu 5-20 lat po terapii. Pacjentki, które miały przerzuty w węzłach chłonnych mają z reguły wyższe ryzyko wystąpienia nawrotu choroby. Ponadto, panie po leczeniu nowotworów piersi z ujemną ekspresją receptorów estrogenowych również mają wyższe ryzyko nawrotu, jednak po 5-8 latach od diagnozy to ryzyko spada. Eksperci podkreślają, że nawrót raka może wstąpić nawet 20 lat i więcej po diagnozie (szczególnie u pacjentek z nowotworami z dodatnią ekspresją receptorów estrogenowych). Dlatego, choć ryzyko nawrotu ogółem nie jest wysokie, to lekarze zwracają uwagę na zachowanie czujności i kontrolowanie swojego zdrowia po zakończonym leczeniu onkologicznym.

Jak więc powinien wyglądać follow-up? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo do tej pory nie wypracowano uniwersalnego schematu działania; każde towarzystwo ma swoje rekomendacje, często podobne do siebie, ale nie ma jednego stanowiska. Podkreślane jest jednak aby do każdego przypadku podejść indywidualnie i dostosowywać plany opieki do sytuacji pacjenta.

Według ESMO, optymalny plan obserwacji pacjentki po leczeniu obejmuje regularne wizyty u onkologa co 3-4 miesiące przez pierwsze dwa lata po leczeniu (co 6 miesięcy w przypadku pacjentek z niskim ryzykiem nawrotu lub po leczeniu z powodu DCIS), następnie wizyty co 6-8 miesięcy w 3., 4. i 5.  roku po leczeniu; po 5 latach od zakończenia leczenia wizyty powinny odbywać się co roku. Interwały wizyt powinny być dopasowane do ryzyka nawrotu u danej pacjentki.

Ponadto, zaleca się wykonywanie mammografii co roku (zarówno po leczeniu oszczędzającym, jak i po mastektomii; w tym drugim przypadku wykonuje się zdjęcie pozostawionej piersi, a bliznę bada się w USG) razem z badaniem USG i rezonansem magnetycznym w razie potrzeby. ESMO  sugeruje również możliwość obserwacji pacjentek z użyciem mammografii spektralnej z użyciem kontrastu.

Pacjentki otrzymujące inhibitory aromatazy lub leki powodujące supresję czynności jajników powinny również mieć wykonywaną ocenę gęstości kości (badanie densytometryczne), ze względu na ryzyko zmniejszenia gęstości kości przy takim leczeniu. Ponadto, panie, które przyjmują tamoksifen powinny co roku mieć badanie ginekologiczne, ze względu na zwiększone ryzyko powstania raka endometrium. U pacjentek bez żadnych niepokojących objawów, dodatkowe badania (np. markery, tomografia komputerowa, zdjęcia RTG etc.) nie są potrzebne i nie przynoszą korzyści.

Istotnym aspektem opieki po leczeniu jest fizjoterapia, co szczególnie dotyczy pacjentek po mastektomii i limfadenektomii, które mają ryzyko powstania obrzęku limfatycznego po stronie operowanej. Pacjentki często już na oddziale chirurgicznym są edukowane z zakresu odpowiednich ćwiczeń i masaży, które pomagają w zachowaniu sprawności ręki i barku. Dla wszystkich pacjentek zalecana jest regularna aktywność fizyczna, która może zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.

Równie ważne jest także zachowanie odpowiedniej diety; u pacjentek otyłych podkreśla się korzyści ze zmniejszenia masy ciała, a u pacjentek wyniszczonych po leczeniu ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby jak najbezpieczniej doprowadzić do całkowitego powrotu do zdrowia. Z tych względów warto zasięgnąć porady dietetyka specjalizującego się w pomocy pacjentom onkologicznym.

W follow-upie ważna jest również opieka psychologiczna, aby pomóc pacjentce w powrocie do normalnego życia po przebytym leczeniu, co może być trudne, ze względu na m.in. lęk przed nawrotem choroby czy brak siły po wyczerpującym leczeniu onkologicznym. W takich sytuacjach warto od razu zwrócić się do odpowiedniego specjalisty o pomoc, tak aby ponowne wejście w życie po leczeniu przeszło jak najbardziej „gładko”.

Czas po zakończeniu leczenia onkologicznego może być pełen niepewności i stresu, jednak założenia follow-upu mają za zadanie zminimalizowanie takich odczuć. Dla większości pacjentek choroba zawsze będzie „świtać z tyłu głowy”, to jednak przy odpowiedniej opiece po leczeniu i współpracy z personelem medycznym, wszelkie obawy związane z ryzykiem nawrotu powinny być zminimalizowane.

0709 Data dodania 07.09,2023

Nietypowe czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory

Z biegiem czasu, świadomość na temat czynników ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe rośnie. Wiemy, że nie powinno się palić, że ważna jest zdrowa dieta i ruch oraz że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w patogenezie chorób nowotworowych. Wydawać się może, że każdego dnia przybywa kolejnych niebezpiecznych substancji czy zachowań, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. W tym artykule, chcielibyśmy przedstawić najbardziej zaskakujące i nietypowe z nich. Czytaj więcej
0108 Data dodania 01.08,2023

Choroby piersi u mężczyn

Patologie dotyczące piersi kojarzą nam się głównie z kobietami i szczerze mówiąc, nic w tym dziwnego. Zaledwie 1% zachorowań na raka piersi dotyczy mężczyzn, a wiele innych schorzeń gruczołu piersiowego w ogóle nie występuje wśród męskiej populacji. Istotnym problemem dotyczącym raka piersi u mężczyzn jest fakt, że wykrywane są one często bardzo późno, co skutkuje gorszymi wynikami leczenia. To późne wykrycie wynika między innymi ze wstydu i niewiedzy. Z tego względu, w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć choroby piersi (również nowotworowe), które mogą występować u mężczyzn. Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2023

Badanie PET – co warto wiedzieć

Coraz częściej w rozmowach na temat onkologii i diagnostyki nowotworów pojawia się słowo „PET”, które ma oznaczać rozwiązanie wielu problemów i zagwozdek diagnostycznych pacjentów onkologicznych. Jaką dokładnie rolę odgrywa PET w onkologii i na czym polega to badanie? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w tym artykule. Czytaj więcej
2404 Data dodania 24.04,2023

Mutacje genetyczne w raku piersi

Częstość diagnozowania raka piersi wśród kobiet w Polsce (Europie i USA) powoduje duże zainteresowanie uwarunkowaniami zachorowania, a powtarzanie się rozpoznań wśród spokrewnionych kobiet skłania do skupiania się na uwarunkowaniach rodzinnych. Czytaj więcej