Objawy ogólne nowotworów

Wiele z nowotworów ma swoje specyficzne objawy, które mogą od razu zasugerować z jakiego typu patologią mamy do czynienia. Rak piersi może objawić się jako guzek albo zgrubienie w tkance gruczołu, krwawienie z przewodu pokarmowego może oznaczać raka jelita grubego, a nowy, szybko rosnący pieprzyk może być czerniakiem. Niestety nie każdy nowotwór daje tak swoiste objawy; często rak rozwija się podstępnie, dając objawy ogólne na które możemy nie zwrócić uwagi, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka objawów ogólnych, które mogą wynikać z choroby nowotworowej.

Należy pamiętać, że nie zawsze występowanie któregokolwiek z niżej wymienionych objawów od razu oznacza nowotwór; wręcz przeciwnie, zazwyczaj tego typu objawy wiążą się z łagodnymi chorobami. Ważne jest jednak, aby tego typu objawów nie bagatelizować, tylko udać się do lekarza, aby upewnić się co do ich charakteru.

Zmęczenie, osłabienie i niedokrwistość. Objawem często ignorowanym w dzisiejszych czasach jest nadmierna męczliwość czy senność, które zwykle wiążemy z intensywną pracą. Kiedy jednak nawet po odpoczynku problem nie ustaje, pacjent może zacząć szukać przyczyny takiego stanu, co często kończy się w laboratorium na badaniach krwi, gdzie wykrywana jest niedokrwistość. Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku chorób nowotworowych zwykle mamy do czynienia z tzw. niedokrwistością chorób przewlekłych, w której zmniejszona jest produkcja krwinek czerwonych. Im dłużej trwa choroba tym cięższy jest jej przebieg i nasilenie objawów. Niedokrwistość w przypadku chorób nowotworowych zwykle wiąże się z krwawieniami z guza, a także z naciekaniem szpiku kostnego czy zaburzeniami wchłaniania witamin potrzebnych do wytwarzania krwinek.

Niezamierzona utrata masy ciała. Bardzo istotne jest słowo niezamierzona, tzn. niespowodowana dietą czy ćwiczeniami, a raczej będąca samoistnym zjawiskiem. Zwykle taka utrata masy jest spektakularna i pacjenci zrzucają w szybkim tempie kilka a nawet kilkanaście kilogramów. Niezamierzona utrata 5-10% (i więcej) masy ciała w ciągu 6 ostatnich miesięcy powinna być zgłoszona lekarzowi w celu diagnostyki problemu. Według badań, około 40% pacjentów doświadczyło niezamierzonego spadku masy ciała w momencie diagnozy nowotworu. Czasami utrata masy wynika z innych objawów, np. problemów z połykaniem w nowotworach górnego odcinka przewodu pokarmowego czy głowy i szyi, a u niektórych pacjentów wynika z uogólnionych procesów. Przykładem tego może być to, że nowotwory doprowadzają do zwiększonego wydzielania substancji prozapalnych, które mogą działać hamująco na apetyt, co skutkuje zmniejszeniem masy ciała.

Powiększenie węzłów chłonnych. Najczęstszą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych są infekcje. Zdarza się jednak, że powiększenie utrzymuje się długo lub węzły mają dość charakterystyczne cechy, które mogą niepokoić. W przypadku występowania węzłów większych niż 1 cm, a także tych, które są twarde, niebolesne i nieprzesuwalne względem podłoża, należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia diagnostyki takiego stanu. Więcej o różnicowaniu cech węzłów chłonnych można przeczytać w naszym poprzednim artykule: [link do artykułu węzłowego].

Ból. Bardzo często choroba nowotworowa utożsamiana jest z objawami bólowymi, jednak co ciekawe, zwykle ból towarzyszy chorobie gdy jest ona na wysokim stopniu zaawansowania i wiąże się z występowaniem przerzutów. Często pacjenci zgłaszają bóle kręgosłupa lub brzucha, ale warto zwracać uwagę na każdy ból, którego przyczynę trudno jest uchwycić. Dolegliwości bólowe towarzyszące nowotworom mogą być zarówno stałe, jak i nawracające, a ich charakter może być ostry lub tępy.

Tak jak napisaliśmy wcześniej, nie zawsze tego typu objawy będą wiązały się z występowaniem nowotworu, jednak ważne jest aby kontrolować swoje zdrowie i nie bagatelizować tego typu dolegliwości. W przypadku występowania któregokolwiek z powyższych objawów zachęcamy do kontaktu z lekarzem w celu wyjaśnienia charakteru dolegliwości.

 

2311 Data dodania 23.11,2022

Objawy ogólne nowotworów

Wiele z nowotworów ma swoje specyficzne objawy, które mogą od razu zasugerować z jakiego typu patologią mamy do czynienia. Rak piersi może objawić się jako guzek albo zgrubienie w tkance gruczołu, krwawienie z przewodu pokarmowego może oznaczać raka jelita grubego, a nowy, szybko rosnący pieprzyk może być czerniakiem. Niestety nie każdy nowotwór daje tak swoiste objawy; często rak rozwija się podstępnie, dając objawy ogólne na które możemy nie zwrócić uwagi, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka objawów ogólnych, które mogą wynikać z choroby nowotworowej. Czytaj więcej
1511 Data dodania 15.11,2022

Rodzaje radioterapii

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, coraz ważniejszą rolę w leczeniu onkologicznym zajmuje radioterapia. W przypadku niektórych nowotworów, szczególnie we wczesnych stadiach, ta metoda leczenia może zapewnić całkowite wyleczenie. Większość pacjentów onkologicznych na którymś etapie leczenia będzie miało zaproponowaną radioterapię jako leczenie główne lub wspomagające, a nawet paliatywne. Czytaj więcej
2906 Data dodania 29.06,2022

Zmęczenie chorobą nowotworową

Wielu pacjentów onkologicznych skarży się na odczuwanie zmęczenia, które nie ustępuje po zakończeniu terapii, pomimo prowadzenia „oszczędzającego” trybu życia, unikania wysiłku, wysypiania się i podobnych zabiegów. Taki stan nie jest niczym niezwykłym,  jego występowanie  można zaobserwować  u wielu chorych, a znany jest jako Zespół zmęczenia chorobą nowotworową (ZZN) lub - CRF /cancer related fatgue/, czyli występującą grupą objawów (syndromem) towarzyszących osobom chorującym na nowotwory złośliwe. Czytaj więcej
1905 Data dodania 19.05,2022

Lekarze w onkologii

Onkologia to jedna z najszerszych dziedzin nowoczesnej medycyny, a złożoność choroby nowotworowej wymaga, aby pacjentami zajmowało się wielu specjalistów. Rzeczywiście tak jest; w Polsce mamy kilka specjalizacji onkologicznych, a każdy pacjent przed rozpoczęciem odpowiedniego dla siebie leczenia, jest konsultowany na tzw. konsylium, czyli zebraniu lekarzy wielu specjalności, w celu opracowania najlepszej strategii terapeutycznej. Jakich lekarzy na swojej drodze może spotkać pacjent onkologiczny? Czytaj więcej