Objawy ogólne nowotworów

Wiele z nowotworów ma swoje specyficzne objawy, które mogą od razu zasugerować z jakiego typu patologią mamy do czynienia. Rak piersi może objawić się jako guzek albo zgrubienie w tkance gruczołu, krwawienie z przewodu pokarmowego może oznaczać raka jelita grubego, a nowy, szybko rosnący pieprzyk może być czerniakiem. Niestety nie każdy nowotwór daje tak swoiste objawy; często rak rozwija się podstępnie, dając objawy ogólne na które możemy nie zwrócić uwagi, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka objawów ogólnych, które mogą wynikać z choroby nowotworowej.

Należy pamiętać, że nie zawsze występowanie któregokolwiek z niżej wymienionych objawów od razu oznacza nowotwór; wręcz przeciwnie, zazwyczaj tego typu objawy wiążą się z łagodnymi chorobami. Ważne jest jednak, aby tego typu objawów nie bagatelizować, tylko udać się do lekarza, aby upewnić się co do ich charakteru.

Zmęczenie, osłabienie i niedokrwistość. Objawem często ignorowanym w dzisiejszych czasach jest nadmierna męczliwość czy senność, które zwykle wiążemy z intensywną pracą. Kiedy jednak nawet po odpoczynku problem nie ustaje, pacjent może zacząć szukać przyczyny takiego stanu, co często kończy się w laboratorium na badaniach krwi, gdzie wykrywana jest niedokrwistość. Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku chorób nowotworowych zwykle mamy do czynienia z tzw. niedokrwistością chorób przewlekłych, w której zmniejszona jest produkcja krwinek czerwonych. Im dłużej trwa choroba tym cięższy jest jej przebieg i nasilenie objawów. Niedokrwistość w przypadku chorób nowotworowych zwykle wiąże się z krwawieniami z guza, a także z naciekaniem szpiku kostnego czy zaburzeniami wchłaniania witamin potrzebnych do wytwarzania krwinek.

Niezamierzona utrata masy ciała. Bardzo istotne jest słowo niezamierzona, tzn. niespowodowana dietą czy ćwiczeniami, a raczej będąca samoistnym zjawiskiem. Zwykle taka utrata masy jest spektakularna i pacjenci zrzucają w szybkim tempie kilka a nawet kilkanaście kilogramów. Niezamierzona utrata 5-10% (i więcej) masy ciała w ciągu 6 ostatnich miesięcy powinna być zgłoszona lekarzowi w celu diagnostyki problemu. Według badań, około 40% pacjentów doświadczyło niezamierzonego spadku masy ciała w momencie diagnozy nowotworu. Czasami utrata masy wynika z innych objawów, np. problemów z połykaniem w nowotworach górnego odcinka przewodu pokarmowego czy głowy i szyi, a u niektórych pacjentów wynika z uogólnionych procesów. Przykładem tego może być to, że nowotwory doprowadzają do zwiększonego wydzielania substancji prozapalnych, które mogą działać hamująco na apetyt, co skutkuje zmniejszeniem masy ciała.

Powiększenie węzłów chłonnych. Najczęstszą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych są infekcje. Zdarza się jednak, że powiększenie utrzymuje się długo lub węzły mają dość charakterystyczne cechy, które mogą niepokoić. W przypadku występowania węzłów większych niż 1 cm, a także tych, które są twarde, niebolesne i nieprzesuwalne względem podłoża, należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia diagnostyki takiego stanu. Więcej o różnicowaniu cech węzłów chłonnych można przeczytać w naszym poprzednim artykule: [link do artykułu węzłowego].

Ból. Bardzo często choroba nowotworowa utożsamiana jest z objawami bólowymi, jednak co ciekawe, zwykle ból towarzyszy chorobie gdy jest ona na wysokim stopniu zaawansowania i wiąże się z występowaniem przerzutów. Często pacjenci zgłaszają bóle kręgosłupa lub brzucha, ale warto zwracać uwagę na każdy ból, którego przyczynę trudno jest uchwycić. Dolegliwości bólowe towarzyszące nowotworom mogą być zarówno stałe, jak i nawracające, a ich charakter może być ostry lub tępy.

Tak jak napisaliśmy wcześniej, nie zawsze tego typu objawy będą wiązały się z występowaniem nowotworu, jednak ważne jest aby kontrolować swoje zdrowie i nie bagatelizować tego typu dolegliwości. W przypadku występowania któregokolwiek z powyższych objawów zachęcamy do kontaktu z lekarzem w celu wyjaśnienia charakteru dolegliwości.

 

0709 Data dodania 07.09,2023

Nietypowe czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory

Z biegiem czasu, świadomość na temat czynników ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe rośnie. Wiemy, że nie powinno się palić, że ważna jest zdrowa dieta i ruch oraz że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w patogenezie chorób nowotworowych. Wydawać się może, że każdego dnia przybywa kolejnych niebezpiecznych substancji czy zachowań, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. W tym artykule, chcielibyśmy przedstawić najbardziej zaskakujące i nietypowe z nich. Czytaj więcej
0108 Data dodania 01.08,2023

Choroby piersi u mężczyn

Patologie dotyczące piersi kojarzą nam się głównie z kobietami i szczerze mówiąc, nic w tym dziwnego. Zaledwie 1% zachorowań na raka piersi dotyczy mężczyzn, a wiele innych schorzeń gruczołu piersiowego w ogóle nie występuje wśród męskiej populacji. Istotnym problemem dotyczącym raka piersi u mężczyzn jest fakt, że wykrywane są one często bardzo późno, co skutkuje gorszymi wynikami leczenia. To późne wykrycie wynika między innymi ze wstydu i niewiedzy. Z tego względu, w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć choroby piersi (również nowotworowe), które mogą występować u mężczyzn. Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2023

Badanie PET – co warto wiedzieć

Coraz częściej w rozmowach na temat onkologii i diagnostyki nowotworów pojawia się słowo „PET”, które ma oznaczać rozwiązanie wielu problemów i zagwozdek diagnostycznych pacjentów onkologicznych. Jaką dokładnie rolę odgrywa PET w onkologii i na czym polega to badanie? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w tym artykule. Czytaj więcej
2404 Data dodania 24.04,2023

Mutacje genetyczne w raku piersi

Częstość diagnozowania raka piersi wśród kobiet w Polsce (Europie i USA) powoduje duże zainteresowanie uwarunkowaniami zachorowania, a powtarzanie się rozpoznań wśród spokrewnionych kobiet skłania do skupiania się na uwarunkowaniach rodzinnych. Czytaj więcej