Chlorella jest glonem jednokomórkowym zaliczanym do gromady zielenic, która występuje w wodach Japonii i Tajwanu. Obfituje szczególnie w białko, witaminy zwłaszcza z grupy B, magnez, potas, żelazo, wapń, cynk oraz błonnik i kwasy tłuszczowe wielonienansycone z rodziny n-3. Podczas obróbki technologicznej dochodzi do uszkodzenia ściany komórkowej chlorelli, dzięki czemu uwalniają się zawarte w niej substancje odżywcze. Z dotychczasowych danych wynika, że chlorella korzystnie wpływa na procesy pamięci oraz pracę układu trawiennego, głównie mikrobiotę, pobudzając wzrost bakterii jelitowych. Po wysuszeniu stosuje się ją w postaci tabletek lub proszku, często dodawanego do jogurtów, soków i koktajli.
W przeprowadzonych badaniach naukowych wykazano właściwości antyoksydacyjne oraz immunomodulujące chlorelli, poprzez zwiększenie aktywności komórek tzw. „naturalnych zabójców” NK występujących w organizmie człowieka. Dodatkowo chlorella wpływa na wytwarzanie białek biorących udział w procesach odpornościowych. Jednocześnie odnotowano, że ekstrakt z chlorelli (Chlorella vulgaris) powoduje apoptozę (śmierć komórek nowotworowych) i uszkodzenie DNA w komórkach raka płuca. Ponadto, ma działanie antyproliferacyjne (czyli hamujące podziały komórkowe) na komórki raka jelita grubego oraz raka wątroby. Wyizolowany z komórek chlorelli likopen (organiczny związek chemicznym z grupy karotenoidów) hamuje wzrost komórek raka gruczołu krokowego. Jednocześnie zauważono, że glikoproteiny zawarte w chlorelli, zmniejszały supresję (blokowanie procesu lub odwracanie skutków jego działania) szpiku oraz występowanie zakażeń towarzyszących stosowaniu leku stosowanego m.in. u chorych na raka piersi, przewodu pokarmowego czy nowotworów głowy i szyi.
Dotychczas nie przeprowadzono badań klinicznych na ludziach, które określiłyby ewentualne, przeciwnowotworowe działanie chlorelli. W niewielkich grupach chorych na raka piersi wykazano, że jej ekstrakt zmniejsza nasilenie przewlekłego osłabienia oraz suchość skóry. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zarejestrowała chlorelli we wskazaniu do leczenia nowotworów, mimo że jest bezpieczna. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe (np. acenokumarol, warfarynę), ze względu na wysoką zawartość witaminy K, bowiem nadmiar witaminy K w ustroju, może osłabiać działanie tych leków.