Dieta Gersona - naturalna metoda leczenia nowotworów czy eksperyment?

Terapia Gersona, będąca komplementarną czy alternatywną metodą w leczeniu nowotworów, bazuje na działaniu wybranych składników mineralnych, enzymów oraz innych czynników dietetycznych. Wyróżnia się trzy główne elementy terapii:

  1. Wprowadzenie dietoterapii z wykorzystaniem tzw. organicznych owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów w celu dostarczenia organizmowi dużej ilości witamin, składników mineralnych oraz innych składników odżywczych. Wybrane owoce i warzywa są głównie bogate w potas.
  2. W trakcie terapii możliwa jest suplementacja, w celu poprawy metabolizmu komórkowego, tj. zainicjowania przemian chemicznych, dzięki którym w komórkach możliwe będzie wytworzenie energii oraz podstawowych substancji niezbędnych organizmowi do procesów życiowych.
  3. Włączenie procedury oczyszczanie organizmu poprzez lewatywy, co przyczyni się do usunięcia toksycznych substancji z organizmu.

Terapia Gersona była stosowana w latach 30 ubiegłego wieku jako powszechnie znana metoda leczenia gruźlicy, natomiast później zaczęto ją stosować w leczeniu innych schorzeń, w tym nowotworów. Bazuje na koncepcji, że w wyniku nagromadzenia się substancji toksycznych w organizmie, zachodzą zmiany w metabolizmie komórkowym, co prowadzi do rozwoju nowotworu. W związku z tym ma miejsce obciążenie wątroby, która nie spełnia swojego zadania. Ponadto, w organizmie osób chorych dochodzi do nagromadzenia sodu, co powoduje niszczenie tkanek i osłabia organy.

Celem terapii Gersona jest przywrócenie metabolizmu do równowagi, poprzez usunięcie toksyn z organizmu i wzmocnienie układu odpornościowego. Szczególnie pomocne maja być lewatywy, które mogą poszerzać drogi żółciowe w wątrobie, uwalniając w ten sposób toksyny.

Schemat leczenia Gersona polega na piciu co godzinę soków z warzyw i owoców. Spożywaniu wegetariańskich posiłków oraz przyjmowaniu suplementów zawierających m.in. potas, koenzym Q10 bądź surowy wyciąg z wątroby, wstrzykiwany z witaminą B12, witaminy A, C oraz B3 (niacyna) czy olej lniany. Regularnym stosowaniu lewatywy z kawy lub rumianku w celu usuwania toksyn z organizmu. Przygotowywaniu posiłków bez soli, przypraw i olejów oraz nieużywanie aluminiowych naczyń i narzędzi do gotowania.

Należy zaznaczyć, że nie opublikowano w czasopiśmie naukowym, żadnych wyników badań laboratoryjnych ani badań z udziałem zwierząt, a badania z udziałem ludzi, bazowały jedynie na podstawie przytaczanych retrospektywnych (wsteczna ocena przypadków) historii opisanych przez samego Gerson. W związku z tym, w 1990 roku przeprowadzono w Austrii badanie oparte na schemacie Gersona. Autorzy odnotowali, że dieta wydłużała życie pacjentów oraz powodowała, że doświadczali oni miej efektów ubocznych, jednakże wskazano na konieczność dalszych badań. Zaobserwowano, że stosowanie metody Gersona, w pewien sposób pomaga pacjentom, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jednakże wymagają one przeprowadzenia badań klinicznych.

Analizując bezpieczeństwo terapii, należy zaznaczyć, że opublikowano przypadki zgonu po lewatywie z kawy, gdyż stosowanie zbyt często lewatywy dowolnego rodzaju, może zaburzać właściwy skład krwi i doprowadzić do zaburzenia pracy mięśnia serca bądź innych organów.

Reasumując, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zarejestrowała terapii Gersona jako skutecznej i bezpiecznej metody leczenia onkologicznego ani leczenia żadnego innego schorzenia.

0709 Data dodania 07.09,2023

Aflatoksyny - co z pleśnią w żywności

Zmiany w żywności prowadzące do ich zepsucia zaczynają się wtedy, gdy nie dostrzegamy ich jeszcze gołym okiem, a mimo prowadzą do niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Gdy są już widoczne, najczęściej produkt uległ już zepsuciu w całości, stąd tak ważnym jest przestrzeganie terminu ważności. Zważywszy na to, że na etykietach produktów spożywczych może być zamieszczona "data minimalnej trwałości" lub "termin przydatności do spożycia", konieczne jest wyjaśnienie - czym różnią się te dwa pojęcia? Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Mleko - jeden z najbardziej piętnowanych produktów - czy słusznie?

Szpitalne korytarze huczą od wskazówek przekazywanych wzajemnie przez pacjentów, dotyczących zakazów oraz nakazów żywieniowych obowiązujących podczas leczenia onkologicznego. Niekiedy pojawiają się także informacje wymieniane przez chorych podczas oczekiwania na wizytę lub co gorsza czasami przez lekarzy, to nierzadko legendarne mity żywieniowe, które mogą być nie tylko nieprawdziwe, a czasami nawet niebezpieczne. Właściwe wsparcie żywieniowe w okresie terapii onkologicznej, skutecznie wspomaga organizm w walce z chorobą. Jednym z nich jest całe mnóstwo mitów jakie narosły wokół aspektów zdrowotnych mleka. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Kawa - napój szkodliwy, czy jednak może być zdrowy?

Herbata i kawa to po wodzie najczęściej spożywane napoje na świecie. Biorąc pod uwagę ich popularność nie dziwi fakt, że ludzie zastanawiają się nad ich bezpieczeństwem i wpływem na zdrowie człowieka. Przedmiotem wielu badań naukowych stał się ewentualny związek/oddziaływanie picia herbaty czy kawy na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Nieco szerzej zajmiemy się kawą. Kawa naturalna to palone i zmielone ziarna kawy, będące nasionami kawowca, natomiast tzw. kawa rozpuszczalna zawiera rozpuszczalne substancje pochodzące z suszonej, podwójnie parzonej kawy. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Jajka - co powinniśmy wiedzieć

Jaja kurze należą chyba do najbardziej kontrowersyjnych produktów w naszej diecie. Z jednej strony jest pogląd, że są źródłem dużej ilości cholesterolu, z drugiej zaś badania wskazują, że stanowią cenne źródło białka, witamin i innych ważnych składników odżywczych. Jaka jest więc prawda o jajkach? Czytaj więcej