Marchewkowa terapia - czy to przesada?

Wiele badań potwierdza wpływ diety na profilaktykę chorób nowotworowych. Ryzyko występowania raka może być modyfikowane między innymi poprzez spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, udowodniono, że żywność bogata w karotenoidy wykazuje działanie ochronne na komórki naszego organizmu, gdyż hamuje uszkodzenie DNA, prowadzącego do rozwoju nowotworu.

Marchew zwyczajna jest popularną rośliną z rodziny selerowatych, uprawiana z powodzeniem na całym świecie. W naszej diecie, często spożywamy ją na surowo lub jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Jest także bardzo popularnym składnikiem soków warzywno-owocowych czy też smoothie, bowiem zawiera β‑karoten, który jest najważniejszym źródłem witaminy A dla człowieka. Ponadto, marchew zawiera także inne karotenoidy, takie jak α-karoten, luteinę czy likopen Dostępność biologiczna β‑karoten, zależy od ilości tłuszczów w diecie i prawidłowego wydzielania żółci.

Przeprowadzone badania laboratoryjne z wykorzystaniem wyizolowanych z marchwi substancji biologicznie aktywnych, na przykład wywołują samobójczą śmierć komórek białaczki (apoptozę), poprzez hamowanie cyklu życiowego tych komórek. Jednocześnie w badaniach z wykorzystaniem warzyw bogatych w luteinę, takich jak szpinak, brokuły, sałata, pomidory, pomarańcze, seler czy właśnie marchew, dowiodły redukcji ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Dieta bogata w warzywa i owoce może również zapobiec rozwojowi innych nowotworów przewodu pokarmowego, natomiast bogata w cytrusy dodatkowo ogranicza ryzyko zachowywania na raka krtani.
Ponadto zaobserwowano silne powiązanie pomiędzy dietą człowieka, a ryzykiem rozwoju raka trzustki, gdzie dieta zawierająca dużą ilość warzyw i owoców mogła zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nowotworu, który cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością.

Niejednokrotnie problemem w terapii żywieniowej wspomagającej leczenie nowotworów, są interakcje pomiędzy stosowanym leczeniem konwencjonalnych, a związkami biologicznymi występującymi w żywności. W kilku badaniach zaobserwowano wzmocnienie działania leku używanego w przewlekłej białaczce szpikowej w połączeniu z sokiem z buraka i marchwi, a także zmniejszenie jego działań niepożądanych. Jednakże odnotowano, że spożywanie soku z marchwi może osłabiać działanie leku cytotoksycznego stosowanego w leczeniu między innymi raka płuca, jajnika, pęcherza moczowego, szyjki macicy czy jądra. W związku z tym nie zaleca się picia soku z marchwi w trakcie terapii np. cisplatyną z powodu możliwych interakcji między tym lekiem, a substancjami zawartymi w soku marchewkowym.

Poważnym problemem w trakcie terapii są zawsze działania uboczne. Stąd należy brać pod uwagę, że podczas stosowania β-karotenu może wystąpić biegunka, bóle stawów, a także wybroczyny na skórze. Ponadto, w przypadku podania bardzo dużych dawek obserwuje się intensywne żółte zabarwienie skóry, przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Należy zaznaczyć, że sok z marchwi nie został zarejestrowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jak skuteczny i pewny środek wskazany do leczenia nowotworów. Jednakże β-karoten posiada rejestrację w leczeniu niedoborów witamin.

0709 Data dodania 07.09,2023

Aflatoksyny - co z pleśnią w żywności

Zmiany w żywności prowadzące do ich zepsucia zaczynają się wtedy, gdy nie dostrzegamy ich jeszcze gołym okiem, a mimo prowadzą do niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Gdy są już widoczne, najczęściej produkt uległ już zepsuciu w całości, stąd tak ważnym jest przestrzeganie terminu ważności. Zważywszy na to, że na etykietach produktów spożywczych może być zamieszczona "data minimalnej trwałości" lub "termin przydatności do spożycia", konieczne jest wyjaśnienie - czym różnią się te dwa pojęcia? Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Mleko - jeden z najbardziej piętnowanych produktów - czy słusznie?

Szpitalne korytarze huczą od wskazówek przekazywanych wzajemnie przez pacjentów, dotyczących zakazów oraz nakazów żywieniowych obowiązujących podczas leczenia onkologicznego. Niekiedy pojawiają się także informacje wymieniane przez chorych podczas oczekiwania na wizytę lub co gorsza czasami przez lekarzy, to nierzadko legendarne mity żywieniowe, które mogą być nie tylko nieprawdziwe, a czasami nawet niebezpieczne. Właściwe wsparcie żywieniowe w okresie terapii onkologicznej, skutecznie wspomaga organizm w walce z chorobą. Jednym z nich jest całe mnóstwo mitów jakie narosły wokół aspektów zdrowotnych mleka. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Kawa - napój szkodliwy, czy jednak może być zdrowy?

Herbata i kawa to po wodzie najczęściej spożywane napoje na świecie. Biorąc pod uwagę ich popularność nie dziwi fakt, że ludzie zastanawiają się nad ich bezpieczeństwem i wpływem na zdrowie człowieka. Przedmiotem wielu badań naukowych stał się ewentualny związek/oddziaływanie picia herbaty czy kawy na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Nieco szerzej zajmiemy się kawą. Kawa naturalna to palone i zmielone ziarna kawy, będące nasionami kawowca, natomiast tzw. kawa rozpuszczalna zawiera rozpuszczalne substancje pochodzące z suszonej, podwójnie parzonej kawy. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Jajka - co powinniśmy wiedzieć

Jaja kurze należą chyba do najbardziej kontrowersyjnych produktów w naszej diecie. Z jednej strony jest pogląd, że są źródłem dużej ilości cholesterolu, z drugiej zaś badania wskazują, że stanowią cenne źródło białka, witamin i innych ważnych składników odżywczych. Jaka jest więc prawda o jajkach? Czytaj więcej