Aktywność seksualna podczas leczenia nowotworu

Po zachorowaniu na nowotwór złośliwy zwykle zainteresowanie aktywnością seksualną, z różnych powodów,  odsuwane jest na dalszy plan. Przynajmniej w początkowej fazie chorowania i leczenia. Uwaga chorego i jego partnera skupiona jest na oswajaniu się z powstałym zagrożeniem. Ten fakt zmienia dotychczasowe życie i koncentruje uwagę na zupełnie innych sferach codzienności. Proces przewartościowania dotychczasowych priorytetów dotyczy wszystkich sfer życia,  również życia intymnego, a więc i seksu.

Warto wiedzieć, że rozpoznanie nowotworu nie wyklucza automatycznie aktywności seksualnej.  Zarówno czas przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie jak i po jego zakończeniu nie musi być związany z abstynencją seksualną. To czy tak będzie zależy zarówno od rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia, sposobu(-ów) leczenia  i jego ubocznych skutków, od poziomu libido chorego, jego nastawienia do intymnych aspektów życia, jak i od partnera. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem  jest wzajemne zaufanie, otwartość i szczerość w kwestii wzajemnych oczekiwań i możliwości. Takie postępowanie pozwala  na doświadczanie bliskości, jest więziotwórcze w zagrażającej chorobie i może dostarczać wiele oparcia w obliczu zmienionej radykalnie sytuacji życiowej.

Choroba poprzez swój rozwój jak i poprzez zastosowane leczenie może w sposób istotny ograniczyć dotychczasowe sposoby aktywności seksualnej i osiągania zaspokojenia.  W czasie leczenia i po jego zakończeniu możemy zaobserwować spadek libido czyli pożądania czy tez problemami z erekcją u mężczyzn, bolesność podczas stosunku u kobiet.

Pojawiające się trudności często nie mają charakteru trwałego i spowodowane są  stanem emocjonalnym związanym z samym rozpoznania choroby, jej leczeniem, czy ubocznymi skutkami zastosowanej terapii. Pojawia się tez obawa dotycząca  reakcji partnera w związku ze zmienioną fizycznością (np. utrata piersi u kobiety, usunięcie jądra u mężczyzny, utrata włosów, deformacja ciała itp.),  czy też  zmienionym stanem emocjonalnym. Taka sytuacja jest trudna dla obu stron i tylko szczera rozmowa pozwoli znaleźć rozwiązanie trudności, w tym skorzystanie z porady medycznej i/lub psychologicznej.  Warto porozmawiać o swoich odczuciach, obawach i powiedzieć sobie o wzajemnych oczekiwaniach, obawach czy  ograniczeniach.

2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Aktywność zawodowa a choroba nowotworowa

Leczenie nowotworu złośliwego zwykle wymaga czasu, a jego przebieg liczony jest w tygodniach, a nawet w miesiącach.

Czytaj więcej
0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej