Choroba nowotworowa a aktywność zawodowa

Po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej wielu pacjentów spodziewa się długotrwałej niezdolności do wykonywania pracy zawodowej. Doświadczenie społeczne wskazuje, że decyzja o wielomiesięcznym zwolnieniu lekarskim zależy od wielu uwarunkowań i częściej oznacza korzystanie z świadczenia rehabilitacyjnego, popularnie zwanego zasiłkiem rehabilitacyjnym, niż tradycyjnego L4. Nie ma opracowanych i obowiązujących  standardów, mówiących o tym jaki okres karencji od zakończenia leczenia do podjęcia pracy powinien zostać zachowany, a to oznacza, że należy podejść do zagadnienia indywidualnie.

Jedni chorzy pracują pomiędzy kolejnymi kursami chemioterapii, inni potrzebują przez kilka miesięcy  korzystać  ze świadczenia rehabilitacyjnego by  nabrać niezbędnych sił.

Jeśli przed zachorowaniem praca stanowiła istotny nie tylko materialnie, ale też psychicznie  element funkcjonowania i przyczyniała się do podwyższania poczucia jakości własnego życia, a w trakcie leczenia lub krótko po jego zakończeniu chory chce wrócić do pracy, to powinien tak zrobić. Przestanie się koncentrować wyłącznie na chorobie i samopoczuciu, zyska zadowolenie i satysfakcję, co wzmocni jego siły psychiczne. Skorzysta z wsparcia w miejscu pracy i wzmocni własną samoocenę.

Jeśli praca była niechcianą koniecznością, a po leczeniu chory może skorzystać z renty inwalidzkiej lub emerytury – będzie zadowolony z takiego rozwiązania, nawet gdy świadczenie rentowe przyznane zostanie na czas określony.

Gdy  powrót do pracy, ze względu na jej charakter (nadmierny wysiłek fizyczny) lub odległe skutki i ograniczenia związane z chorobą lub jej leczeniem to uniemożliwiają – warto pomyśleć o podjęciu takiej aktywności, która ułatwi zapomnienie o chorobie, zmniejszy poczucie osamotnienia i przyniesie satysfakcję (np. zaangażowanie w aktywność społeczną, czy działania  stowarzyszenia samopomocowego).

Wracając do pracy trzeba liczyć się z tym, że po przerwie spowodowanej chorobą i leczeniem współpracownicy mogą nie wiedzieć jak mają się zachować. Mogą unikać kontaktów lub rozmawiania o chorobie żeby nie urazić, nie sprawić przykrości lub uniknąć emocjonującej sytuacji. Jeśli przed chorobą relacje z  współpracownikami były dobre lub choćby poprawne, dobrze jest dać im jasny komunikat: miałam raka -  zakończyłam leczenie – dobrze się czuję – cieszę się do was wróciłam – mam nadzieję, że z waszą pomocą szybko podejmę swoje obowiązki.

I warto pamiętać, że badania nad jakością życia (QL) wskazują, iż dowolny rodzaj podejmowanej aktywności (fizyczna, umysłowa, zawodowa, społeczna)  skutecznie podwyższa poczucie jakości własnego życia.

1206 Data dodania 12.06,2025

Samoświadomość i akceptacja siebie w chorobie

Stwierdzenie, że choroba wiele zmienia w życiu brzmi jak oczywistość, truizm, pustosłowie.  Zmiany oczywiście następują i często mają dynamiczny przebieg.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Aktywność zawodowa w nowych realiach życiowych

Po chorobie onkologicznej wiele osób staje przez decyzją związaną z powrotem do pracy lub szukaniem nowej.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Cel / sens / znaczenie pomocy psychologicznej w chorobie

W wielu środowiskach społecznych w Polsce dość powszechne jest przekonanie, że w obliczu przeżywanych trudności człowiek powinien być samowystarczalny, co znajduje odzwierciedleni

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej