Choroba nowotworowa w rodzinie

Choroba nowotworowa w bardzo zasadniczy i często dramatyczny sposób może ingerować w życie całej rodziny chorego. Zmaganie się z problemem choroby nowotworowej przez rodzinę jako całość oraz przez poszczególnych jej członków, stanowi niewystarczająco dobrze poznane zagadnienie. Z badań nad rodzinami z problemem onkologicznym wynika, iż mechanizmy wewnątrzrodzinnych interakcji podporządkowane są utrzymaniu homeostazy systemu. Wyrazem takich dążeń jest preferowanie komplementarnych form reakcji członków rodziny. W początkowej fazie choroby przewlekłej, te naturalne tendencje są pomocne i adaptacyjne, gdyż ogniskują uwagę i energię na problemie oraz wzmacniają poczucie tożsamości z bliskimi i w efekcie konsolidują system rodzinny, uszczelniając oraz usztywniając jego granice. W późniejszym czasie, tendencje te mogą nasilać problemy i trudności poszczególnych członków rodziny oraz hamować ich rozwój przez usztywnienie i nadmierne zacieśnienie więzi  i stosowaną kontrolę, szczególnie kontrolę emocji.

Wewnątrzrodzinne trudności i napięcia zwiększają poczucie osamotnienia i alienacji chorego, czyniąc z niego swoistego zakładnika rodziny. Jest to tym bardziej trudne do zmiany, w im większym stopniu chory jest świadomy podporządkowania priorytetów  i różnych aspektów życia  swoich bliskich opiece nad nim. Przedłużający się proces chorowania może stanowić czynnik „spustowy” dla wcześniej istniejących trudności i problemów osobistych oraz  wewnątrzrodzinnych. Podstawową zasadą wzajemnego funkcjonowania w stosunku do siebie osób w chorobie powinno być rozmawianie o aktualnej sytuacji, osobistych przeżyciach, obawach, troskach. Takie zachowanie ułatwia chorem i jego otoczeniu unikanie  niedomówień czy nieporozumień związanych z niejasnością sytuacji.

1206 Data dodania 12.06,2025

Samoświadomość i akceptacja siebie w chorobie

Stwierdzenie, że choroba wiele zmienia w życiu brzmi jak oczywistość, truizm, pustosłowie.  Zmiany oczywiście następują i często mają dynamiczny przebieg.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Aktywność zawodowa w nowych realiach życiowych

Po chorobie onkologicznej wiele osób staje przez decyzją związaną z powrotem do pracy lub szukaniem nowej.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Cel / sens / znaczenie pomocy psychologicznej w chorobie

W wielu środowiskach społecznych w Polsce dość powszechne jest przekonanie, że w obliczu przeżywanych trudności człowiek powinien być samowystarczalny, co znajduje odzwierciedleni

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej