Droga do odzyskania i podtrzymania wewnętrznego spokoju po chorobie nowotworowej

W procesie zmagania się z trudnymi i nawracającymi myślami na temat zachorowania na nowotwór pomocne może być wzbudzenie pewnych myśli, które umożliwią odzyskiwanie równowagi i lepsza adaptację do pochorobowego funkcjonowania. Warto:

  • Uświadomić sobie, że choroba miała prawo zachwiać poczuciem panowania nad sytuacją i nad własnym życiem, powodując smutek, poczucie bezradności i bezsilności.

(Zdarzają się takie okoliczności, w których człowiek ma prawo nie panować nad sytuacją.)

  • Zwrócić się do innych po pomoc i przyjąć  dostępną pomoc  bez obniżania poczucia własnej wartości.

(Korzystanie z pomocy nie jest oznaką własnej słabości, a słabość nie obniża wartości osoby!)

  • Dopuścić do świadomości myśl, że nawet jeśli nie korzystasz z pomocy, to taka możliwość istnieje.

(Nie ma konieczności, aby być samowystarczalnym.)

  • Zdać sobie sprawy z tego, że ciągłe rozpamiętywanie trudnych przeżyć pogłębia cierpienie i bezradność, a poprzez to działa przygnębiająco.

(Daj sobie szansę, aby cierpienie nie zmieniło się w cierpiętnictwo!)

  • Uświadomić sobie, że negatywne myśli i zamartwianie się obniżają nastrój oraz że możemy powstrzymać przykre myśli i wspomnienia, choćby przez skupienie się na czymś innym.

(Nie można „na zawołanie” zmienić swoich uczuć, ale myśli i zachowania można kontrolować i zmieniać, nawet gdy nie jest to łatwe.)

  • Wyobrażać sobie własne dobre samopoczucie, spokój, radość, gdy choroba zostanie pokonana, a życie potoczy się zgodnie z oczekiwaniami.

(Pozytywna wizja i projekcja przyszłości.)

  • Pozwalanie sobie na przeżywanie radości i zadowolenia oraz uwalnianie się od lęku, że radość spowoduje, iż zdarzy się coś smutnego czy złego.

(Nie ma związku przyczynowego pomiędzy radością i smutkiem.)

  • Dzielić się z innymi osobami własnymi sposobami na budowanie dobrego samopoczucia.

(Opowiadanie o własnych osiągnięciach w budowaniu wewnętrznego spokoju wzmacnia dobre samopoczucie!)

2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Aktywność zawodowa a choroba nowotworowa

Leczenie nowotworu złośliwego zwykle wymaga czasu, a jego przebieg liczony jest w tygodniach, a nawet w miesiącach.

Czytaj więcej
0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej