Myśli, wyobraźnia i wspomnienia na „usługach” psychicznego odpoczynku

Wszyscy doświadczamy tego, że napięcie fizyczne wywołuje napięcie psychiczne, a napięcie psychiczne jest przyczyną napięć fizycznych.

Skoro już wiemy, a może udało się tego doświadczyć, że pogłębione, świadome oddychanie umożliwia rozluźnić mięśnie, dostarczyć więcej tlenu do mózgu i osiągnąć stan psychofizycznej harmonii, to może wybierzmy się na psychiczne wakacje. W tym celu zaprosimy własne myśli, wspomnienia oraz kreatywną wyobraźnię do współpracy w pełnym wykorzystaniu własnego potencjału dla uzyskania odprężenia i relaksu.

Zacznij od znalezienia wygodnej dla siebie pozycji i komfortowego  ułożenia ciała.

Możesz włączyć  niezbyt głośno muzykę, której lubisz słuchać.

Skoncentruj uwagę na swoim oddechu i wyrównaj jego rytm oraz głębokość, jeśli uznasz, że jest taka potrzeba.

Zamknij oczy, żeby ograniczyć docierające bodźce, które mogą rozpraszać i/lub skupiać na sobie Twoją uwagę.

Przypomnij sobie jak wygląda Twoja ulubiona walizka lub torba podróżna, spakuj do niej rzeczy bez których podróż nie mogła  by się udać. Zamknij walizkę, upewnij się czy wygodnie siedzisz gotowa/-y do podróży.

Wybierz środek transportu. Taki, w którym czujesz się najlepiej lub który wcześniej nie był dostępny. Koszty nie mają znaczenia.

Przenieś się w miejsce, które wybrałeś na cel Twojej podróży. Rozejrzyj się. Zobacz jak jest wokół Ciebie. Jest pięknie? Jeśli nie jest wystarczająco pięknie, to zmień to.  Zauważ jak komfortowe i wspaniałe jest miejsce Twojego odpoczynku. Poczuj docierające zapachy. Skup na nich uwagę i nazwij je w myślach.

Nie zatrzymuj oddechu. Staraj się oddychać równo, miarowo przez nos.

Sprawdź, czy na języku pojawił się smak związany z tym miejscem. Jeśli tak, to poczuj go i przez chwilę skup uwagę na nim.

Pozostań przez chwilę sam z sobą w miejscu, do którego przeniosła Ciebie wyobraźnia. Poczuj je wszystkimi zmysłami. Nie spiesz się. Daj sobie czas.

Zapamiętaj i zabierz z sobą wszystkie doznania, które pojawiły się w miejscu, do którego przeniosła Ciebie wyobraźnia.

Kiedy poczujesz, że czas zakończyć tę podróż, to otwórz oczy rozejrzyj się, porusz ciałem, zmień pozycję i wróć do swoich czynności pamiętając, że jeśli kiedykolwiek będziesz chciał lub potrzebował wrócić do tego miejsca lub wybrać inny cel swojej wewnętrznej podróży, możesz tak zrobić. Siła i potencjał naszego umysłu pozostaje do naszej dyspozycji.

0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Opiekowanie się sobą

Zasadniczo każdy wie, że podczas choroby, poza właściwą terapią,  niezbędna jest pielęgnacja, troska i opieka.  Chorowanie i zdrowienie narażają na zwiększone nasilenie frustracji i tym samym wymagają cierpliwości samego siebie dla … siebie. Nie chodzi o użalanie się nad sobą, pobłażanie sobie, utwierdzenie się w przekonaniu, że skoro wystąpiła choroba nowotworowa i ma/miało miejsce jej obciążające leczenie, to nieuprawnione jest wymaganie i oczekiwanie od siebie wysiłku czy funkcjonowanie na takich zasadach i z takimi zobowiązaniami jak inni, jak również my wcześniej. Rzecz w tym, by w chwilach/okresach gorszego nastroju, psychicznego dyskomfortu, zniechęcenia czy rozdrażnienia poszukać w sobie odpowiedzi na pytanie co spowodowało taki stan oraz co  może pomóc w przywróceniu  lepszego samopoczucia. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Bycie w centrum uwagi vs. unikanie zainteresowania otoczenia

Nierzadko chorzy skarżą się na brak zrozumienia swoich przeżyć i położenia życiowego spowodowanego przez zachorowanie na nowotwór. Pojawia się wtedy pokusa, by myśleć, że chorego może wyłącznie zrozumieć ten kto wcześniej sam chorował. Ile w tym prawdy? Ile uogólnień, przekłamania? Czytaj więcej