Myśli, wyobraźnia i wspomnienia na „usługach” psychicznego odpoczynku

Wszyscy doświadczamy tego, że napięcie fizyczne wywołuje napięcie psychiczne, a napięcie psychiczne jest przyczyną napięć fizycznych.

Skoro już wiemy, a może udało się tego doświadczyć, że pogłębione, świadome oddychanie umożliwia rozluźnić mięśnie, dostarczyć więcej tlenu do mózgu i osiągnąć stan psychofizycznej harmonii, to może wybierzmy się na psychiczne wakacje. W tym celu zaprosimy własne myśli, wspomnienia oraz kreatywną wyobraźnię do współpracy w pełnym wykorzystaniu własnego potencjału dla uzyskania odprężenia i relaksu.

Zacznij od znalezienia wygodnej dla siebie pozycji i komfortowego  ułożenia ciała.

Możesz włączyć  niezbyt głośno muzykę, której lubisz słuchać.

Skoncentruj uwagę na swoim oddechu i wyrównaj jego rytm oraz głębokość, jeśli uznasz, że jest taka potrzeba.

Zamknij oczy, żeby ograniczyć docierające bodźce, które mogą rozpraszać i/lub skupiać na sobie Twoją uwagę.

Przypomnij sobie jak wygląda Twoja ulubiona walizka lub torba podróżna, spakuj do niej rzeczy bez których podróż nie mogła  by się udać. Zamknij walizkę, upewnij się czy wygodnie siedzisz gotowa/-y do podróży.

Wybierz środek transportu. Taki, w którym czujesz się najlepiej lub który wcześniej nie był dostępny. Koszty nie mają znaczenia.

Przenieś się w miejsce, które wybrałeś na cel Twojej podróży. Rozejrzyj się. Zobacz jak jest wokół Ciebie. Jest pięknie? Jeśli nie jest wystarczająco pięknie, to zmień to.  Zauważ jak komfortowe i wspaniałe jest miejsce Twojego odpoczynku. Poczuj docierające zapachy. Skup na nich uwagę i nazwij je w myślach.

Nie zatrzymuj oddechu. Staraj się oddychać równo, miarowo przez nos.

Sprawdź, czy na języku pojawił się smak związany z tym miejscem. Jeśli tak, to poczuj go i przez chwilę skup uwagę na nim.

Pozostań przez chwilę sam z sobą w miejscu, do którego przeniosła Ciebie wyobraźnia. Poczuj je wszystkimi zmysłami. Nie spiesz się. Daj sobie czas.

Zapamiętaj i zabierz z sobą wszystkie doznania, które pojawiły się w miejscu, do którego przeniosła Ciebie wyobraźnia.

Kiedy poczujesz, że czas zakończyć tę podróż, to otwórz oczy rozejrzyj się, porusz ciałem, zmień pozycję i wróć do swoich czynności pamiętając, że jeśli kiedykolwiek będziesz chciał lub potrzebował wrócić do tego miejsca lub wybrać inny cel swojej wewnętrznej podróży, możesz tak zrobić. Siła i potencjał naszego umysłu pozostaje do naszej dyspozycji.

1206 Data dodania 12.06,2025

Samoświadomość i akceptacja siebie w chorobie

Stwierdzenie, że choroba wiele zmienia w życiu brzmi jak oczywistość, truizm, pustosłowie.  Zmiany oczywiście następują i często mają dynamiczny przebieg.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Aktywność zawodowa w nowych realiach życiowych

Po chorobie onkologicznej wiele osób staje przez decyzją związaną z powrotem do pracy lub szukaniem nowej.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Cel / sens / znaczenie pomocy psychologicznej w chorobie

W wielu środowiskach społecznych w Polsce dość powszechne jest przekonanie, że w obliczu przeżywanych trudności człowiek powinien być samowystarczalny, co znajduje odzwierciedleni

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej