Przyjmowanie pomocy i proszenie o nią

W sytuacji chorowania, podobnie jak po prostu w życiu nie zawsze i nie we wszystkim jesteśmy samodzielni i samowystarczalni. Dotyczy to również sytuacji trudnych i obciążających psychicznie. Wcale nie rzadko potrzebujemy pomocy innych osób, czasami kogoś bliskiego, a niekiedy profesjonalisty. Aby pomoc była skuteczna musi być dostępna, czyli dana, zapewniona przez kogoś oraz przyjęta przez jej adresata, osobę pomocy potrzebującą. Skoro relacja pomocowa jest dawczo-biorcza, to powinna być prosta i oczywista, tym bardziej że wśród bliskich osób polega na powtarzającej się sekwencji wymiany i zmiany stron. Okazuje się, że często tak nie jest i osoba potrzebująca i oczekująca pomocy czuje się niezrozumiana czy osamotniona ponieważ oczekiwanego wsparcia nie otrzymuje. Co więcej, osoby z otoczenia przeżywają dyskomfort, gdyż czują się zbędne pomimo gotowości do zaangażowania się i spełnienia oczekiwań. Dlaczego tak się dzieje?

Często odpowiedź nie wymaga szczególnej przenikliwości czy znajomości ludzkiej psychiki. Potrzeba pomocy przez wiele osób utożsamiana jest z własną  słabością, niedoskonałością, brakiem czegoś, a to we własnych oczach może oznaczać bycie gorszym od innych. Dlatego oczekując pomocy nie tylko nie mówią o tym, nie proszą, a nawet są skłonni zaprzeczyć, że czegoś potrzebują (dam sobie radę, nic się nie dzieje, itp.). Inni  spodziewają się, że ich potrzeby zostaną zauważone i prawidłowo odczytane, a następnie zaspokojone bez ich aktywnego udziału, bez zwrócenia się po pomoc, a tym samym bez narażania się na ewentualną odmowę. W jaki sposób możemy rozwiązać takie sytuacje, a nawet nie dopuszczać do ich powstania.

Po pierwsze mówić, komunikować. Jeśli odczuwasz potrzebę, pojawia się brak czy niedosyt, to nie oczekuj że osoby z otoczenia (również te, które bardzo dobrze ciebie znają) domyślą się bez słów czego potrzebujesz, ale powiedz o tym. Kiedy wprost komunikujemy swoje potrzeby, braki czy oczekiwania,  uzyskujemy szansę na pomoc, wsparcie, zainteresowanie, rozwiązanie trudności.

Może się zdarzyć, że nawet jasno sformułowana prośba o pomoc nie spotka się z oczekiwaną reakcją ze strony otoczenia i z problemem zostajemy sami. Takie zdarzenia pozwalają na weryfikację jakości relacji wiążących nas z innymi i mogą skłonić do wprowadzenia w  nich zmian, ale to już jest inna kwestia.

Warto osobie wiedzieć czy potrafimy zwracać się o pomoc, w jakim stopniu jest to dla nas trudne, co jesteśmy skłonni myśleć o sobie kiedy potrzebujemy pomocy, ale też jak reagujemy (co myślimy, co czujemy) na prośby o pomoc kierowane pod naszym adresem – czy potrafimy je usłyszeć, czy mamy w sobie gotowość do przyjścia z pomocą i co nas w tym ewentualnie ogranicza.

2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Aktywność zawodowa a choroba nowotworowa

Leczenie nowotworu złośliwego zwykle wymaga czasu, a jego przebieg liczony jest w tygodniach, a nawet w miesiącach.

Czytaj więcej
0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej