Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący. Po zakończonym leczeniu kolejną trudnością okazuje się powrót do sposobu życia sprzed leczenia.

            Proces terapii zazwyczaj jest czasem zatrzymania dotychczasowego sposobu funkcjonowania: na polu zawodowym, spotkań towarzyskich, życia rodzinnego, angażowania się w obowiązki domowe i  rodzicielskie. Często, ze względu na zmęczenie, wyczerpanie poszczególnymi etapami leczenia, pacjenci sami ograniczają swoją aktywność, a osoby bliskie często wyręczają w dotychczasowych obowiązkach.

            Zakończenie procesu leczenia zwykle wiąże się z chęcią powrotu do „normalnego” funkcjonowania, a jednocześnie z obawami, że sobie nie poradzę. Zdarza się też myślenie, że koniecznie muszę coś zmienić, skoro dotychczasowy sposób życia skutkował chorobą.

W powrocie do funkcjonowania sprzed procesu leczenia dobrze jest wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

  • w planowaniu codziennej aktywności warto zadbać o wszystkie obszary życia: kontakty z innymi osobami, ruch, zbilansowaną dietę, sen oraz  aktywność poznawczą (pracę/ różne hobby). Inwestowanie czasu i energii we wszystkie te obszary przyczynia się do lepszego samopoczucia,  odczuwania satysfakcji z życia, poczucia sprawczości i spełnienia.
     
  • choroba nie jest ani karą, ani nagrodą – styl życia jest jedną ze składowych zachowania dobrej kondycji organizmu, ale nie jest gwarancją bycia wiecznie młodym i zdrowym. Istotne jest aby dbać o dobre nawyki żywieniowe, aktywność sportową, profilaktyczne badania.
     
  • warto nauczyć się stawiać granice zarówno własnym przyzwyczajeniom (np. związanym z nadmierną pracą, potrzebą bycia najlepszym); ale też innym osobom, które mają nierealistyczne oczekiwania dotyczące naszej aktywności i zaangażowania (np. dodatkowe zadania w pracy, nadgodziny).
     
  • ważne też jest aby dać sobie czas na powrót do większej sprawności, lepszej wydajności – powrót do dobrej kondycji wymaga czasu i cierpliwości, „małych kroków”. Pracownicy mają prawo do urlopu w standardowym systemie pracy, a osoba po wymagającym leczeniu nie ma przewidzianego odpoczynku przez przystąpieniem do swoich zajęć – o to trzeba zadbać samemu. Proces zdrowienia nie jest wypoczynkiem tylko ciężką pracą dla naszego organizmu.
0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Opiekowanie się sobą

Zasadniczo każdy wie, że podczas choroby, poza właściwą terapią,  niezbędna jest pielęgnacja, troska i opieka.  Chorowanie i zdrowienie narażają na zwiększone nasilenie frustracji i tym samym wymagają cierpliwości samego siebie dla … siebie. Nie chodzi o użalanie się nad sobą, pobłażanie sobie, utwierdzenie się w przekonaniu, że skoro wystąpiła choroba nowotworowa i ma/miało miejsce jej obciążające leczenie, to nieuprawnione jest wymaganie i oczekiwanie od siebie wysiłku czy funkcjonowanie na takich zasadach i z takimi zobowiązaniami jak inni, jak również my wcześniej. Rzecz w tym, by w chwilach/okresach gorszego nastroju, psychicznego dyskomfortu, zniechęcenia czy rozdrażnienia poszukać w sobie odpowiedzi na pytanie co spowodowało taki stan oraz co  może pomóc w przywróceniu  lepszego samopoczucia. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Bycie w centrum uwagi vs. unikanie zainteresowania otoczenia

Nierzadko chorzy skarżą się na brak zrozumienia swoich przeżyć i położenia życiowego spowodowanego przez zachorowanie na nowotwór. Pojawia się wtedy pokusa, by myśleć, że chorego może wyłącznie zrozumieć ten kto wcześniej sam chorował. Ile w tym prawdy? Ile uogólnień, przekłamania? Czytaj więcej