Życie po leczeniu choroby nowotworowej - część 1

Pacjent onkologiczny po zakończeniu, często wielomiesięcznego, leczenia specjalistycznego najczęściej nie słyszy się od lekarza, iż został wyleczony i może koncentrować  się na odzyskaniu i podtrzymaniu sprawności psychofizycznej. Co więcej, na pytanie o przyczynę zachorowania ma szansę usłyszeć jedynie jakie czynniki ryzyka mogły spowodować zachorowanie. Takie wyjaśnienia nie stanowią dobrej podstawy do konstruktywnego myślenia na temat aktualnego stanu własnego zdrowia oraz optymistycznego myślenia o zdrowiu w przyszłości. Tym samym zakończenie leczenia pierwotnego (podstawowego) nie oznacza kresu obciążeń psychicznych. Nawet w okresach pełnej remisji utrzymuje się niepokój i szczególne wyczulenie na symptomy pogorszenia stanu zdrowia. Ta wybiórcza sensytywność sprawia, że pacjent zauważa dyskretnie zaznaczone różnice w funkcjonowaniu własnego organizmu, bądź w swoim wyglądzie, których nie spostrzegał wcześniej i nawet w całkowicie nie związanych z chorobą nowotworową zmianach, czy drobnych dolegliwościach, które występowały w przeszłości, ma tendencję rozpoznawać symptomy nawrotu choroby nowotworowej. Niekiedy potrzeba długiego czasu, by przeżyty, w związku z zachorowaniem na  nowotwór złośliwym uraz psychiczny, przestał rzutować na życie pacjenta po zakończeniu specjalistycznego leczenia.

Reasumując, w procesie radzenie sobie z choroba nowotworową na plan pierwszy wysuwają się dwa zadania:

radzenie sobie z faktem zachorowania, specyfiką choroby i towarzyszącymi jej problemami (np. bólem, niesprawnością),

radzenie sobie z własnym, zmienionym przez chorobę życiem (obraz samego siebie, pełnienie ról zawodowych i społecznych itp.).

Analogiczne zadania stoją przed rodziną chorego.

2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Aktywność zawodowa a choroba nowotworowa

Leczenie nowotworu złośliwego zwykle wymaga czasu, a jego przebieg liczony jest w tygodniach, a nawet w miesiącach.

Czytaj więcej
0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej