Wiele badań potwierdza wpływ diety na profilaktykę chorób nowotworowych. Ryzyko występowania raka może być modyfikowane między innymi poprzez spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, udowodniono, że żywność bogata w karotenoidy wykazuje działanie ochronne na komórki naszego organizmu, gdyż hamuje uszkodzenie DNA, prowadzącego do rozwoju nowotworu.
Marchew zwyczajna jest popularną rośliną z rodziny selerowatych, uprawiana z powodzeniem na całym świecie. W naszej diecie, często spożywamy ją na surowo lub jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Jest także bardzo popularnym składnikiem soków warzywno-owocowych czy też smoothie, bowiem zawiera β‑karoten, który jest najważniejszym źródłem witaminy A dla człowieka. Ponadto, marchew zawiera także inne karotenoidy, takie jak α-karoten, luteinę czy likopen Dostępność biologiczna β‑karoten, zależy od ilości tłuszczów w diecie i prawidłowego wydzielania żółci.
Przeprowadzone badania laboratoryjne z wykorzystaniem wyizolowanych z marchwi substancji biologicznie aktywnych, na przykład wywołują samobójczą śmierć komórek białaczki (apoptozę), poprzez hamowanie cyklu życiowego tych komórek. Jednocześnie w badaniach z wykorzystaniem warzyw bogatych w luteinę, takich jak szpinak, brokuły, sałata, pomidory, pomarańcze, seler czy właśnie marchew, dowiodły redukcji ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Dieta bogata w warzywa i owoce może również zapobiec rozwojowi innych nowotworów przewodu pokarmowego, natomiast bogata w cytrusy dodatkowo ogranicza ryzyko zachowywania na raka krtani.
Ponadto zaobserwowano silne powiązanie pomiędzy dietą człowieka, a ryzykiem rozwoju raka trzustki, gdzie dieta zawierająca dużą ilość warzyw i owoców mogła zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nowotworu, który cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością.
Niejednokrotnie problemem w terapii żywieniowej wspomagającej leczenie nowotworów, są interakcje pomiędzy stosowanym leczeniem konwencjonalnych, a związkami biologicznymi występującymi w żywności. W kilku badaniach zaobserwowano wzmocnienie działania leku używanego w przewlekłej białaczce szpikowej w połączeniu z sokiem z buraka i marchwi, a także zmniejszenie jego działań niepożądanych. Jednakże odnotowano, że spożywanie soku z marchwi może osłabiać działanie leku cytotoksycznego stosowanego w leczeniu między innymi raka płuca, jajnika, pęcherza moczowego, szyjki macicy czy jądra. W związku z tym nie zaleca się picia soku z marchwi w trakcie terapii np. cisplatyną z powodu możliwych interakcji między tym lekiem, a substancjami zawartymi w soku marchewkowym.
Poważnym problemem w trakcie terapii są zawsze działania uboczne. Stąd należy brać pod uwagę, że podczas stosowania β-karotenu może wystąpić biegunka, bóle stawów, a także wybroczyny na skórze. Ponadto, w przypadku podania bardzo dużych dawek obserwuje się intensywne żółte zabarwienie skóry, przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
Należy zaznaczyć, że sok z marchwi nie został zarejestrowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jak skuteczny i pewny środek wskazany do leczenia nowotworów. Jednakże β-karoten posiada rejestrację w leczeniu niedoborów witamin.