Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący. Po zakończonym leczeniu kolejną trudnością okazuje się powrót do sposobu życia sprzed leczenia.

            Proces terapii zazwyczaj jest czasem zatrzymania dotychczasowego sposobu funkcjonowania: na polu zawodowym, spotkań towarzyskich, życia rodzinnego, angażowania się w obowiązki domowe i  rodzicielskie. Często, ze względu na zmęczenie, wyczerpanie poszczególnymi etapami leczenia, pacjenci sami ograniczają swoją aktywność, a osoby bliskie często wyręczają w dotychczasowych obowiązkach.

            Zakończenie procesu leczenia zwykle wiąże się z chęcią powrotu do „normalnego” funkcjonowania, a jednocześnie z obawami, że sobie nie poradzę. Zdarza się też myślenie, że koniecznie muszę coś zmienić, skoro dotychczasowy sposób życia skutkował chorobą.

W powrocie do funkcjonowania sprzed procesu leczenia dobrze jest wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

  • w planowaniu codziennej aktywności warto zadbać o wszystkie obszary życia: kontakty z innymi osobami, ruch, zbilansowaną dietę, sen oraz  aktywność poznawczą (pracę/ różne hobby). Inwestowanie czasu i energii we wszystkie te obszary przyczynia się do lepszego samopoczucia,  odczuwania satysfakcji z życia, poczucia sprawczości i spełnienia.
     
  • choroba nie jest ani karą, ani nagrodą – styl życia jest jedną ze składowych zachowania dobrej kondycji organizmu, ale nie jest gwarancją bycia wiecznie młodym i zdrowym. Istotne jest aby dbać o dobre nawyki żywieniowe, aktywność sportową, profilaktyczne badania.
     
  • warto nauczyć się stawiać granice zarówno własnym przyzwyczajeniom (np. związanym z nadmierną pracą, potrzebą bycia najlepszym); ale też innym osobom, które mają nierealistyczne oczekiwania dotyczące naszej aktywności i zaangażowania (np. dodatkowe zadania w pracy, nadgodziny).
     
  • ważne też jest aby dać sobie czas na powrót do większej sprawności, lepszej wydajności – powrót do dobrej kondycji wymaga czasu i cierpliwości, „małych kroków”. Pracownicy mają prawo do urlopu w standardowym systemie pracy, a osoba po wymagającym leczeniu nie ma przewidzianego odpoczynku przez przystąpieniem do swoich zajęć – o to trzeba zadbać samemu. Proces zdrowienia nie jest wypoczynkiem tylko ciężką pracą dla naszego organizmu.
1206 Data dodania 12.06,2025

Samoświadomość i akceptacja siebie w chorobie

Stwierdzenie, że choroba wiele zmienia w życiu brzmi jak oczywistość, truizm, pustosłowie.  Zmiany oczywiście następują i często mają dynamiczny przebieg.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Aktywność zawodowa w nowych realiach życiowych

Po chorobie onkologicznej wiele osób staje przez decyzją związaną z powrotem do pracy lub szukaniem nowej.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Cel / sens / znaczenie pomocy psychologicznej w chorobie

W wielu środowiskach społecznych w Polsce dość powszechne jest przekonanie, że w obliczu przeżywanych trudności człowiek powinien być samowystarczalny, co znajduje odzwierciedleni

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej