Amigdalina, nowa witamina w leczeniu nowotworów - prawda czy fałsz

Amigdalina (witamina B17) jest roślinnym związkiem chemicznym, który zawiera cukier oraz uwalnia cyjanek. Znajduje się w pestkach wielu owoców oraz w surowych orzechach. Ponadto, można ją znaleźć w innych roślinach, takich jak fasola półksiężycowata, koniczyna czy sorgo.

Bardzo często pojawia się obok amigdaliny inna nazwa tj. letril, pomimo że nie są to te same produkty. Opatentowany w Stanach Zjednoczonych chemiczny produkt o nazwie Laetrile różni się od letrilu/amigdaliny produkowanego w Meksyku. Opatentowany związek jest częściowo syntetyczną (wytworzoną przez człowieka) formą amigdaliny, podczas gdy letril/amigdalina produkowana w Meksyku pochodzi z pokruszonych pestek moreli.

Uważa się, że zarówno cyjanek będący głównym składnikiem letrilu ma działanie przeciwnowotworowe, jak i inne metabolity tj. prunazyna oraz benzaldehyd, mogą bowiem blokować rozwój komórek nowotworowych. Przedstawiono kilka teorii, które miały uzasadniać zastosowanie w/w związków w leczeniu raka. Dwie z nich utrzymują, że równowaga pomiędzy niektórymi enzymami w komórkach nowotworowych pozwala na toksyczne działanie letrilu na te komórki. Inna teoria dowodzi, że rak jest wynikiem deficytu witamin, a B17, jest właśnie brakującą witaminą niezbędną organizmowi do powrotu do zdrowia. Kolejna teoria utrzymuje, że cyjanek uwalniany przez letril stymuluje układ immunologiczny oraz ma działanie toksyczne na komórki nowotworowe i powstrzymuje je przed wzrostem.

Prowadzono szereg badań, które dowiodły, że:

  • Amigdalina powodowała nieco wolniejszy wzrost komórek raka jelita grubego.
  • Wyższe dawki amigdaliny, przyczyniały się lepszej odpowiedzi komórek raka prostaty na leczenie.
  • Amigdalina podawana razem z β-D-glukozydazą wykazała wpływ zależnie od czasu trwania i dawki na raka wątroby oraz raka szyjki macicy.
  • Amigdalina w połączeniu z enzymami oraz z witaminą A, dawała pozytywną odpowiedź na leczenie guzów piersi u myszy, jednakże nie wykazywała takiego efektu, kiedy była podawana samodzielnie.

Pomimo, że dostępnych jest wiele pojedynczych doniesień oraz szczegółowych opisów przypadków z obserwacji pacjentów, stanowią one dowody naukowe o niewielkiej wartości na potwierdzenie ewentualnej skuteczności letrilu/amigdaliny w leczeniu raka.

Efekty uboczne stosowania letrilu/amigdaliny są takie same, jak objawy zatrucia cyjankiem. Obejmują one głównie nudności i wymioty, ból i zawroty głowy, niebieskie zabarwienie skóry spowodowane brakiem tlenu we krwi, uszkodzenie wątroby, ciśnienie krwi poniżej normy, opadające powieki, kłopoty z chodzeniem z powodu uszkodzenia nerwów, gorączka, splątanie, śpiączka i śmierć. Efekty letrilu/amigdaliny wydają się zależeć od sposobu jego podawania, gdyż są one silniejsze, gdy przyjmowany jest doustnie, a nie dożylnie. Jednocześnie powyższe efekty uboczne mogą być się nasilać w przypadku jedzenie surowych migdałów lub rozgniecionych pestek owoców, jedzenie pewnych owoców i warzyw, takich jak seler, brzoskwinie, brukselka oraz marchew oraz przyjmowanie dużych dawek witaminy C.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zarejestrowała letrilu/amigdaliny we wskazaniu do leczenia onkologicznego w Stanach Zjednoczonych. Jednakże substancja ta jest wytwarzana i używana jako terapia onkologiczna w Meksyku. Bardzo ważne jest, że składniki letrilu/amigdaliny pochodzące z Meksyku, mogą się różnić czystością i zawartością, bowiem wykryto produkty zawierające bakterie oraz inne substancje, jak również produkty niewłaściwie oznakowane.

0709 Data dodania 07.09,2023

Aflatoksyny - co z pleśnią w żywności

Zmiany w żywności prowadzące do ich zepsucia zaczynają się wtedy, gdy nie dostrzegamy ich jeszcze gołym okiem, a mimo prowadzą do niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Gdy są już widoczne, najczęściej produkt uległ już zepsuciu w całości, stąd tak ważnym jest przestrzeganie terminu ważności. Zważywszy na to, że na etykietach produktów spożywczych może być zamieszczona "data minimalnej trwałości" lub "termin przydatności do spożycia", konieczne jest wyjaśnienie - czym różnią się te dwa pojęcia? Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Mleko - jeden z najbardziej piętnowanych produktów - czy słusznie?

Szpitalne korytarze huczą od wskazówek przekazywanych wzajemnie przez pacjentów, dotyczących zakazów oraz nakazów żywieniowych obowiązujących podczas leczenia onkologicznego. Niekiedy pojawiają się także informacje wymieniane przez chorych podczas oczekiwania na wizytę lub co gorsza czasami przez lekarzy, to nierzadko legendarne mity żywieniowe, które mogą być nie tylko nieprawdziwe, a czasami nawet niebezpieczne. Właściwe wsparcie żywieniowe w okresie terapii onkologicznej, skutecznie wspomaga organizm w walce z chorobą. Jednym z nich jest całe mnóstwo mitów jakie narosły wokół aspektów zdrowotnych mleka. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Kawa - napój szkodliwy, czy jednak może być zdrowy?

Herbata i kawa to po wodzie najczęściej spożywane napoje na świecie. Biorąc pod uwagę ich popularność nie dziwi fakt, że ludzie zastanawiają się nad ich bezpieczeństwem i wpływem na zdrowie człowieka. Przedmiotem wielu badań naukowych stał się ewentualny związek/oddziaływanie picia herbaty czy kawy na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Nieco szerzej zajmiemy się kawą. Kawa naturalna to palone i zmielone ziarna kawy, będące nasionami kawowca, natomiast tzw. kawa rozpuszczalna zawiera rozpuszczalne substancje pochodzące z suszonej, podwójnie parzonej kawy. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Jajka - co powinniśmy wiedzieć

Jaja kurze należą chyba do najbardziej kontrowersyjnych produktów w naszej diecie. Z jednej strony jest pogląd, że są źródłem dużej ilości cholesterolu, z drugiej zaś badania wskazują, że stanowią cenne źródło białka, witamin i innych ważnych składników odżywczych. Jaka jest więc prawda o jajkach? Czytaj więcej