Terapia Gersona, będąca komplementarną czy alternatywną metodą w leczeniu nowotworów, bazuje na działaniu wybranych składników mineralnych, enzymów oraz innych czynników dietetycznych. Wyróżnia się trzy główne elementy terapii:
- Wprowadzenie dietoterapii z wykorzystaniem tzw. organicznych owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów w celu dostarczenia organizmowi dużej ilości witamin, składników mineralnych oraz innych składników odżywczych. Wybrane owoce i warzywa są głównie bogate w potas.
- W trakcie terapii możliwa jest suplementacja, w celu poprawy metabolizmu komórkowego, tj. zainicjowania przemian chemicznych, dzięki którym w komórkach możliwe będzie wytworzenie energii oraz podstawowych substancji niezbędnych organizmowi do procesów życiowych.
- Włączenie procedury oczyszczanie organizmu poprzez lewatywy, co przyczyni się do usunięcia toksycznych substancji z organizmu.
Terapia Gersona była stosowana w latach 30 ubiegłego wieku jako powszechnie znana metoda leczenia gruźlicy, natomiast później zaczęto ją stosować w leczeniu innych schorzeń, w tym nowotworów. Bazuje na koncepcji, że w wyniku nagromadzenia się substancji toksycznych w organizmie, zachodzą zmiany w metabolizmie komórkowym, co prowadzi do rozwoju nowotworu. W związku z tym ma miejsce obciążenie wątroby, która nie spełnia swojego zadania. Ponadto, w organizmie osób chorych dochodzi do nagromadzenia sodu, co powoduje niszczenie tkanek i osłabia organy.
Celem terapii Gersona jest przywrócenie metabolizmu do równowagi, poprzez usunięcie toksyn z organizmu i wzmocnienie układu odpornościowego. Szczególnie pomocne maja być lewatywy, które mogą poszerzać drogi żółciowe w wątrobie, uwalniając w ten sposób toksyny.
Schemat leczenia Gersona polega na piciu co godzinę soków z warzyw i owoców. Spożywaniu wegetariańskich posiłków oraz przyjmowaniu suplementów zawierających m.in. potas, koenzym Q10 bądź surowy wyciąg z wątroby, wstrzykiwany z witaminą B12, witaminy A, C oraz B3 (niacyna) czy olej lniany. Regularnym stosowaniu lewatywy z kawy lub rumianku w celu usuwania toksyn z organizmu. Przygotowywaniu posiłków bez soli, przypraw i olejów oraz nieużywanie aluminiowych naczyń i narzędzi do gotowania.
Należy zaznaczyć, że nie opublikowano w czasopiśmie naukowym, żadnych wyników badań laboratoryjnych ani badań z udziałem zwierząt, a badania z udziałem ludzi, bazowały jedynie na podstawie przytaczanych retrospektywnych (wsteczna ocena przypadków) historii opisanych przez samego Gerson. W związku z tym, w 1990 roku przeprowadzono w Austrii badanie oparte na schemacie Gersona. Autorzy odnotowali, że dieta wydłużała życie pacjentów oraz powodowała, że doświadczali oni miej efektów ubocznych, jednakże wskazano na konieczność dalszych badań. Zaobserwowano, że stosowanie metody Gersona, w pewien sposób pomaga pacjentom, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jednakże wymagają one przeprowadzenia badań klinicznych.
Analizując bezpieczeństwo terapii, należy zaznaczyć, że opublikowano przypadki zgonu po lewatywie z kawy, gdyż stosowanie zbyt często lewatywy dowolnego rodzaju, może zaburzać właściwy skład krwi i doprowadzić do zaburzenia pracy mięśnia serca bądź innych organów.
Reasumując, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zarejestrowała terapii Gersona jako skutecznej i bezpiecznej metody leczenia onkologicznego ani leczenia żadnego innego schorzenia.