Dobre praktyki: Re-turn Holandia

Re-turn to organizacja specjalizująca się w pomocy na rzecz ponownej integracji osób dotkniętych rakiem, która zapewnia im dwutorowy system wsparcia: pierwszy to ponowna integracja w aktualnym miejscu pracy, a drugi integracja w nowym miejscu pracy.

Jako podstawę pracy z pacjentami onkologicznymi Re-turn wykorzystuje modułowy program „Pracownicy z rakiem”, na który składają się:

1. Wytyczne dotyczące ponownej integracji, Re-turn pomaga ludziom łączyć powrót do pracy z wszystkimi innymi zadaniami i obowiązkami. Pomaga wprowadzać w życie porady lekarza zakładowego i eksperta ds. BHP oraz wspiera pracodawców w przestrzeganiu przepisów i rejestrowaniu postępów w sprawozdaniach.

2. Wytyczne dotyczące ponownej integracji dla osób pobierających zasiłek chorobowy lub zasiłek z tytułu „wznowienia pracy przez osoby częściowo niepełnosprawnych”. „Ścieżka „Zdolni do pracy” zapewnia osobom otrzymujących świadczenia wsparcie w przygotowaniu się do nowej pracy poprzez zbadanie ich zdolności i umiejętności radzenia sobie z takimi kwestiami, jak np. zmęczenie i problemy z koncentracją.

3. Widok roboczy Re-turn: Usługa ta zapewnia osobom z historią onkologiczną wgląd w ich osobistą sytuację pod względem obszarów, w których osiągają zadowalające wyniki oraz tych, które wymagają większej uwagi (z tablicą rozdzielczą, na której kolory sygnalizacji świetlnej wskazują szanse i zagrożenia). Oferuje ona analizę szans na sukces ponownej integrację i określa potrzeby w zakresie wsparcia oraz konkretne obszary takiego wsparcia.

Re-turn działa za pośrednictwem sieci niezależnych specjalistów (instruktorów, ekspertów ds. zatrudnienia, specjalistów ds. organizacji) w dziedzinie ponownej integracji, dysponujących wiedzą w dziedzinie zatrudnienia i raka. Każdy konsultant ma doświadczenie w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, ponownej integracji, bezpieczeństwa i higieny pracy lub absencji.

Koszty usług pomocy świadczonych przez Re-turn są pokrywane z ubezpieczenia społecznego, dzięki czemu są one szeroko dostępne (w każdym razie dla osób ubezpieczonych). Jest to szczególnie istotne dla samozatrudnionych przedsiębiorców, w przypadku których koszty usług Re-turn są pokrywane przez ich ubezpieczycieli, o ile mają wykupione ubezpieczenie od niepełnosprawności.

W Holandii obowiązuje prawo, na mocy którego pracodawcy i pracownicy muszą wykonać w określonych ramach czasowych szereg konkretnych kroków, aby zapewnić możliwie najwcześniejszy powrót chorego pracownika do pracy. Holenderski pracodawca (w przeciwieństwie do systemu zabezpieczenia społecznego) wypłaca przez pierwsze dwa lata co najmniej 70% ostatniego wynagrodzenia pracownika. System ten wymusza i na pracownikach i na pracodawcach mają dużą motywację do poszukiwania rozwiązań w zakresie powrotu do pracy i ponownej integracji.

1206 Data dodania 12.06,2025

Brak wsparcia dla ponownej integracji zawodowej

Brak wsparcia dla ponownej integracji zawodowej i brak elastycznej organizacji pracy to dwa z kluczowych wyzwań stojących przed pacjentami onkologicznymi i osobami ż

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Biuro Interwencji Onkologicznej i FAQRAK

Jeśli jesteś pacjentem onkologicznym, bliskim, współpracownikiem lub pracodawcą osoby chorującej na nowotwór zapraszamy do odwiedzenia prowadzonych przez Partnera Projektu -  Fund

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Dobre praktyki – Rentree, Belgia, Flandria

Rentree to serwis odpowiadający na zapotrzebowania na specjalistyczne porady w kontekście powrotu do pracy po chorobie nowotworowej lub kontynuowania pracy podczas leczenia.

Czytaj więcej
1206 Data dodania 12.06,2025

Dobre praktyki: Re-turn Holandia

Re-turn to organizacja specjalizująca się w pomocy na rzecz ponownej integracji osób dotkniętych rakiem, która zapewnia im dwutorowy system wsparcia: pierwszy to ponowna integracj

Czytaj więcej