Rentree to serwis odpowiadający na zapotrzebowania na specjalistyczne porady w kontekście powrotu do pracy po chorobie nowotworowej lub kontynuowania pracy podczas leczenia. Projekt, początkowo finansowany przez stowarzyszenie „Walka z rakiem”, od 2020 r. jest finansowany przez Flamandzką Publiczną Służbę Zatrudnienia (VDAB), która włączyła Rentree do swojej sieci serwisów szkoleniowych, doradczych i mediacyjnych. Usługi świadczone przez Rentree są bezpłatne dla pracowników, którzy chcą wrócić do pracy po chorobie.
Wytyczne i instruktaż są dostępne także dla pracodawców, którzy mogą szukać porad i konkretnych wskazówek dotyczących powrotu do pracy lub ponownej integracji pracownika z historią onkologiczną.
Uczestnikowi/Pacjentowi przydzielany jest instruktor Rentree. W ramach programu organizowane są sesje doradcze oraz opracowywane są ukierunkowane plany ponownej integracji skoncentrowane na zmianie i podnoszeniu kwalifikacji poprzez zapewnienie szkoleń, procesów rehabilitacji zawodowej, kursów szkoleniowych w przedsiębiorstwie i coachingu menedżerskiego. Program jest również dostosowany do użytkownika, dzięki czemu jest odpowiedni dla danej osoby i ma zrównoważony charakter. Instruktor Rentree oferuje również konsultacje z siecią pracowników (np. lekarzami, służbami pomocniczymi itp.), aby włączyć w ścieżkę ponownej integracji różne zaangażowane strony.
Inicjatywa Rentree pomogła w ponownej integracji zawodowej ponad 1,7 tys. osób z historią onkologiczną. Według badania przeprowadzonego w 2021 r. przez KU Leuven, 90% uczestników stwierdziło, że są „zadowoleni” lub „bardzo zadowoleni” z wytycznych udzielonych przez Rentree. 71% uznało, że inicjatywa Rentree pomogła im podjąć kroki w kierunku ponownej integracji zawodowej. Rentree postrzegano jako inicjatywę zapewniającą skuteczne wsparcie, włącznie z przydatnymi wskazówkami i działaniami następczymi. Wykazano, że wyniki są tym lepsze, im wcześniej użytkownik skorzysta z Rentree w okresie leczenia lub podczas rehabilitacji.
Rentree częściowo zawdzięcza swój sukces modelowi operacyjnemu, który zakłada przyjęcie kompleksowego i obejmującego wiele zainteresowanych stron podejścia. Szereg organizacji podjęło współpracę w celu promowania programu, a lekarze/dostawcy usług medycyny pracy namawiani są do kierowania do programu pacjentów. Usługi Rentree są darmowe dla osób z historią onkologiczną. Inicjatywa Rentree okazała się korzystna w ujęciu ekonomicznym. Według VDAB ocena procesów z lat 2016–2019 wykazuje, że „40 do 50% inwestycji w programy ponownej integracji zwracało się już w pierwszym kwartale, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym”.