Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej na rynku pracy

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej są uznawane przez UE za grupę szczególnie narażoną na trudności z wejściem i powrotem na rynek pracy. Zachorowanie na raka w młodym wieku może mieć wpływ na edukację i w konsekwencji opóźnić wejście na rynek pracy. Mimo, że niektóre szkoły i uniwersytety wprowadziły ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, jednak brakuje takich działań w odniesieniu do młodych osób przechodzących chorobę nowotworową. Tymczasem konieczność poddania się leczeniu lub borykanie się z jego skutkami (np. pod względem wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne) może oznaczać, że młodzi ludzie przechodzący chorobę nowotworową nie mają możliwości rozwijania wiedzy, zdobywania doświadczenia zawodowego co obniża ich szanse na pozyskanie dobrej pracy.

Szczególnie mocno dotyka to młodych kobiet z historią onkologiczną.  Na 1,2 miliona nowych przypadków raka odnotowanych na świecie w 2020 r. wśród młodych dorosłych, w wieku od 20 do 39 lat, około dwie trzecie to młode kobiety. Trzy najczęstsze rodzaje raka w tej grupie to rak piersi, rak tarczycy i rak szyjki macicy. Badania pokazują, że coraz więcej osób żyjących z rakiem lub wyleczonych w tym przedziale wiekowym potrzebuje długoterminowej obserwacji klinicznej i wsparcia, aby poradzić sobie z wpływem diagnozy i leczenia na swój dobrostan społeczny, w tym powrót do nauki lub pracy. W grupie młodych kobiet z diagnozą nowotworową dodatkowym utrudnieniem związanym z podjęciem lub kontynuacja pracy zawodowej są obowiązki opiekuńcze związane z posiadaniem dzieci, rodziny.

Obowiązki opiekuńcze to jeden z głównych powodów, dla których kobiety z historią onkologiczną wracają do pracy rzadziej niż mężczyźni. Konieczność pogodzenia pracy i obowiązków opiekuńczych z okresami leczenia, szczególnie w przypadku nieodpowiedniego dostosowania miejsca pracy i niewystarczająco elastycznej organizacji pracy, może powodować, że kobiety czują się zmuszone do opuszczenia rynku pracy.

 

0603 Data dodania 06.03,2025

Rak piersi – powroty na rynek pracy

Rak piersi jest najczęstszym rodzajem raka w Europie i w 2022 r.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Świadczenie rehabilitacyjne dla chorych na raka

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na czas do 12 miesięcy, jednorazowo lub w częściach. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia wydaje lekarz orzecznik ZUS.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej na rynku pracy

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej są uznawane przez UE za grupę szczególnie narażoną na trudności z wejściem i powrotem na rynek pracy.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Praca po raku – europejski problem

W Europie żyje ponad 12 milionów ludzi z doświadczeniem choroby nowotworowej.

Czytaj więcej