Praca po raku – europejski problem

W Europie żyje ponad 12 milionów ludzi z doświadczeniem choroby nowotworowej. Postępy w zakresie szybkiego diagnozowania i skuteczniejszych metod leczenia raka powodują, że  we wszystkich krajach UE wzrastają wskaźniki 5-letnich przeżyć dla najczęstszych rodzajów raka. Rośnie też grupa ludzi, którzy potrzebują celowanego różnorodnego wsparcia w trakcie i po zakończeniu leczenia. Potrzeby pacjentów onkologicznych są zarówno fizyczne np. związane z dolegliwościami wynikającymi z choroby i jej leczenia, trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, niepełnosprawnością, jak i psychiczne – stres, depresja.

Wyniki badań wskazują, że u osób z historią nowotworową, występuje wysoki poziom niezaspokojonych potrzeb wpływających na jakość codziennego życia całych rodzin. Osoby z doświadczeniem raka stają nierzadko przed wyzwaniami związanymi z utrzymaniem zatrudnienia i powrotu do pracy po chorobie. W europejskim planie walki z rakiem odnotowano, że  „sytuacja zawodowa osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, często ulega znacznemu pogorszeniu lata po diagnozie”.

W krajach UE, w tym w Polsce brakuje systemowych rozwiązań pozwalających na integrację lub ponowną integracją w miejscu pracy osób z historią onkologiczną. Pracodawcy tracą wykwalifikowanych pracowników, którzy w wielu przypadkach chcą wrócić do pracy, lecz albo nie otrzymują wsparcia w tym zakresie, albo nie są w stanie uzyskać do nich dostępu. Skutkiem tego osoby z doświadczeniem choroby nierzadko stają się klientami opieki społecznej. Szacuje się, że łączny koszt zwolnień lekarskich, niepełnego zatrudnienia i bezrobocia spowodowanych rakiem w Europie wynosi 9,4 mld EUR rocznie.

Mimo tak wysokich kosztów społecznych, obniża się standard życia i budżety całych rodzin dotkniętych rakiem.

0603 Data dodania 06.03,2025

Rak piersi – powroty na rynek pracy

Rak piersi jest najczęstszym rodzajem raka w Europie i w 2022 r.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Świadczenie rehabilitacyjne dla chorych na raka

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na czas do 12 miesięcy, jednorazowo lub w częściach. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia wydaje lekarz orzecznik ZUS.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej na rynku pracy

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej są uznawane przez UE za grupę szczególnie narażoną na trudności z wejściem i powrotem na rynek pracy.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Praca po raku – europejski problem

W Europie żyje ponad 12 milionów ludzi z doświadczeniem choroby nowotworowej.

Czytaj więcej