Świadczenie rehabilitacyjne dla chorych na raka

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na czas do 12 miesięcy, jednorazowo lub w częściach. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia wydaje lekarz orzecznik ZUS. Podstawą przyznania świadczenia jest:

  • wyczerpanie okresu pobierania zasiłku chorobowego,
  • niezdolność do pracy,
  • leczenie lub rehabilitacja dają szansę odzyskanie zdolności do pracy.

Dodatkowo, jeśli osoba starająca się o świadczenie otrzymała orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, że dalsze leczenie lub rehabilitacja może prowadzić do powrotu do pracy, również może ubiegać się o to wsparcie.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego mają także osoby prowadzące działalność gospodarczą lub współpracujące z takimi osobami, a także duchowni opłacający składki na własne ubezpieczenie. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest brak zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobom, które mają pracę zarobkową, pobierają emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek dla bezrobotnych czy korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia.

0603 Data dodania 06.03,2025

Rak piersi – powroty na rynek pracy

Rak piersi jest najczęstszym rodzajem raka w Europie i w 2022 r.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Świadczenie rehabilitacyjne dla chorych na raka

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na czas do 12 miesięcy, jednorazowo lub w częściach. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia wydaje lekarz orzecznik ZUS.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej na rynku pracy

Osoby młode z doświadczeniem choroby onkologicznej są uznawane przez UE za grupę szczególnie narażoną na trudności z wejściem i powrotem na rynek pracy.

Czytaj więcej
0603 Data dodania 06.03,2025

Praca po raku – europejski problem

W Europie żyje ponad 12 milionów ludzi z doświadczeniem choroby nowotworowej.

Czytaj więcej