Ćwiczenia siły mięśniowej w fizjoterapii onkologicznej

Leczenie onkologicznie niesie za sobą ryzyko osłabienia i poczucie zmęczenia. Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych do programu fizjoterapii pacjentów leczonych z powodu nowotworów jest szeroko rekomendowane. Ustalenie odpowiedniego dobranego indywidualnie dla każdego pacjenta - oporu podczas ćwiczeń ukierunkowanych na siłę mięśniową powinno być standardem w postępowaniu fizjoterapeutycznym u pacjentów leczonych onkologicznie.

Czynniki które należy uwzględnić do określenia właściwego oporu w ćwiczeniach siły mięśniowej:

  1. Prawidłowa pozycja wyjściowa i technika wykonania ćwiczenia.

Pacjent powinien dokładnie wiedzieć, w jakiej pozycji i jaki ruch ma wykonać w zadanym ćwiczeniu. Należy zwrócić uwagę aby ruch podczas ćwiczenia odbywał się w pełnym zakresie z wyraźnym „zaznaczeniem” jego początku i końca.

  1. Tempo wykonania ćwiczenia.

Jeżeli celem jest lokalna wytrzymałość siłowa, masa mięśniowa lub siła, to ruch wykonujemy w tempie naturalnym, którego prędkość będzie zależała przede wszystkim od wielkości pokonywanego oporu i rodzaju ćwiczenia. Zaleca się, by w ćwiczeniu ukierunkowanym na siłę mięśniową wykonywać tzw. szybki start, czyli aktywnie rozpoczynać ruch pracą mięśni (nie ruchem „oszukanym” – zamachowym) i kontrolując czynność ekscentryczną hamować ruch powrotny do pozycji wyjściowej. Poprawność wykonania ćwiczenia można osiągnąć przez odpowiedni  dobór obciążenia. 

Na przykład w ćwiczeniu siadania na krześle czynność wstawania ma być szybsza niż czynność siadania. Szczególnie ważne jest to, aby przejście od ćwiczeń o charakterze  ekscentrycznym do ćwiczeń o charakterze koncentrycznym odbywało się płynnie bez zatrzymania ruchu. Zróżnicowanie tempa podczas ćwiczeń, tj. przyspieszanie i hamowanie, umożliwi efektywną pracę mięśni z zastosowaniem zróżnicowanego obciążenia.

  1. Właściwy opór/ciężar.

Opór/ciężar podczas wykonywania ćwiczeń należy dobierać do zaplanowanej liczby powtórzeń w danej serii, starając się, aby w ostatnie powtórzenie było wykonane z trudem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnej rezerwy co do stosowanych obciążeń.

2611 Data dodania 26.11,2024

Fizjoterapia wczesnoszpitalna po wyłonieniu stomii jelitowej

Stomia jelitowa jest to wyłonienie światła jelita przez powłoki brzuszne na zewnątrz ciała.

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Prehabilitacja w onkologii - wstęp

Prehabilitajca jest to pojęcie, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wprowadzane w życie.

Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej