Podczas całego procesu leczenie, od czasu badań, diagnozowania poprzez proces leczenia i rekonwalescencji pacjent i jego najbliżsi są narażeni na ciągły niepokój i stres. W tym czasie dobrze jest zadbać o odpowiednią równowagę ciała i umysłu. Żeby móc to osiągnąć, mogą być pomocne odpowiednie ćwiczenia, medytacje. W dalszej części postaram się przedstawić kilka z nich. Może chętnie po nie sięgniemy w obliczu ogromnego, przewlekłego stresu i niepokoju związanego z leczeniem onkologicznym.
1. Ćwiczenia oddechowe, świadome głębokie oddechy z jednoczesnym kierowaniem powietrza w konkretne części ciała, do tego ćwiczenia najlepiej ułożyć się w wygodnej pozycji, np. Siedząc w wygodnym fotelu, leżąc na kanapie, ułatwi to głęboką relaksacje.
2. Ćwiczenia oddechowe aktywizujące przeponę, jedną rękę układamy na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, podczas wdechu tylko ręka na brzuchu powinna się poruszyć. Wdech zawsze wykonujemy nosem, wydech ustami i wydech powinien być trzy razy dłuższe od wdechu. Do tęgo ćwiczenia najlepiej usiąść wygodnie, a jeszcze lepiej położyć się na wznak, ugiąć nogi w kolanach.
3. Relaksacja progresywna Jacobsona, jest to metoda opracowana przez psychiatrę Edmunda Jacobsona w latach dwudziestych XX wieku. Metoda ta opiera się na świadomym napinaniu i rozluźnianiu grup mięśniowych dzięki temu uwalnia się napięcie i stres z organizmu. Dzięki temu poznajemy bardziej nasze ciało, musimy wyznaczyć sobie dogodny czas, miejsce na relaks, zwolnić oddech, wywołać napięcie mięśni ale tak żeby nie doprowadzić do bólu, następnie rozluźniamy itd.
4. Trening autogenny Schultza, to technika polegająca na wprowadzeniu ciała w stan głębokiego odprężenia za pomocą autosugestii, która wywołuje wrażenia podobne do medytacji i hipnozy. Autorem jest niemiecki psychiatra i psychoterapeuta, który przedstawił tą metodę w 1932r. Trening ten poprawia koncentrację, nastrój i wyobraźnię, pozwala osiągnąć relaksację, odprężenia oraz redukuje stres.
Dzięki takiemu treningowi pozbywamy się bólów napięciowych oraz lepiej potrafimy kontrolować nasze ciało i reakcje na stres. Metoda Schultza składa się z 7 ćwiczeń, które skupiają się na różnych poziomach medytacji, są to: uczucie ciężaru, ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddechu, uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego oraz uczucie chłodu na czole.
Ćwiczenia relaksacyjne, odstresowujące pozwalają na zwolnienie pracy serca i uspokojenie swojego rytmu, oddech staje się głębszy i wolniejszy, obniża się ciśnienie krwi, mięśnie są rozluźnione, zwiększa się przepływ krwi do mózgu, poprawia się trawienie, obniża się poziom hormonów stresu, poprawia się jakość snu i koncentracja oraz zmniejsza się ogólne zmęczenie.