Prawidłowy oddech (3) - cechy zdrowego oddechu

Zdrowy oddech to:

  • oddech wykonywany przez nos, oddychanie przez nos oczyszcza, ogrzewa i nawilża powietrze,
  • oddech cichy, wolny i spokojny, o częstotliwości ok. 14 oddechów na minutę,
  • oddech o normalnej objętości oddechowej, ok 0,5 litra powietrza w każdym oddechu,
  • oddech wykonywany torem przeponowym, bez nadmiernej aktywności mięśni oddechowych dodatkowych,
  • rytmiczny i regularny, płynny,
  • adekwatny, dostosowuje się w odpowiedni i optymalny sposób do zachodzących w ciele zmian metabolicznych oraz czynności ruchowych.

Dzięki zdrowemu oddechowi:

  • wszystkie komórki ciała mają dostarczane odpowiednie ilości tlenu,
  • zachodzi optymalna eliminacja dwutlenku węgla z organizmu,
  • utrzymywana jest równowaga pH organizmu,
  • układ nerwowy dostosowuje odpowiednie reakcje w odpowiedzi na liczne czynniki zewnętrzne,
  • utrzymywana jest prawidłowa funkcja układu oddechowego,
  • wspierane jest optymalne funkcjonowanie układu ruchu, układu pokarmowego, przepływu limfy i krwi oraz aktywność fizyczna,
  • zachodzą procesy regeneracyjne, a sen jest zdrowszy i jakościowy.

Korzyści ćwiczeń oddechowych

Oddychanie odpowiada nie tylko za wymianę gazową w organizmie, ale spełnia również wiele innych funkcji, które usprawniają działanie naszego organizmu. Tym samym ćwiczenia oddechowe będą przynosiły liczne dodatkowe korzyści nie tylko związane z dostarczaniem tlenu do naszych komórek i narządów.

Oddychanie stanowi jeden z najważniejszych regulatorów funkcji postawy ciała. Utrzymywanie postawy ciała, czyli stabilności oraz kontroli pozycji ciała podczas ruchów dynamicznych, jest możliwe dzięki zsynchronizowanej pracy całego cylindra oddechowego. Z każdym oddechem przepona, mięśnie dna miednicy, mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha kontrolują ciśnienie, które stanowi stabilizację tułowia. Kluczowa tutaj jest pozycja anatomiczna przepony. Przepona położona jest w centrum naszego ciała i jest bezpośrednio związana ze szkieletem osiowym – kręgosłupem i klatką piersiową. Porusza się podczas wdechu i wydechu jak tłok, wpływając na ciśnienie wewnątrzbrzuszne, utrzymujące stabilność centralną, która daje wsparcie ruchom dynamicznym. Wytworzenie nowych, niekorzystnych wzorców funkcjonalnych powiązanych z oddechem wymusza zmiany kontroli motorycznej ruchów i aktywności mięśni oddechowych dodatkowych, które pełnią również inne funkcje, w tym utrzymywanie postawy ciała i kształtu klatki piersiowej. Konsekwencją może być również nieadekwatna wentylacja płuc.

Zaburzenia oddychania, które powodują nieprawidłową pracę przepony będę przejawiały się dysfunkcjami wzorców posturalnych i motorycznych, które mogą przejawiać się wadami postawy oraz zespołami bólowymi w układzie ruchu. Ćwiczenia oddechowe ukierunkowane na przywrócenie optymalnej funkcji oddechowej i posturalnej przepony oraz całego cylindra oddechowego ma możliwości korekcyjne w obrębie tych wzorców.

2611 Data dodania 26.11,2024

Fizjoterapia wczesnoszpitalna po wyłonieniu stomii jelitowej

Stomia jelitowa jest to wyłonienie światła jelita przez powłoki brzuszne na zewnątrz ciała.

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Prehabilitacja w onkologii - wstęp

Prehabilitajca jest to pojęcie, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wprowadzane w życie.

Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej