Dziecko w rodzinie z problemem onkologicznym

Szczególna pod wieloma względami jest sytuacja psychiczna dzieci osób chorych na nowotwór złośliwy. Dorośli zwykle zakładają potrzebę oszczędzania psychiki dziecka i w najlepszej wierze starają się nie informować o zagrożeniu, ukrywać własne emocje, izolować dziecko od chorego. Może to powodować nie zauważanie, często dramatycznych, przeżyć dziecka, w rezultacie czego zostaje ono samo z nie znajomością sytuacji, w której uczestniczy, poczuciem winy, smutkiem, żalem, tłumionym gniewem, czy poczuciem krzywdy i opuszczenia oraz objawami somatycznymi i wegetatywnymi. Badania wskazują, że stosowne do wieku dziecka informowanie o chorobie bliskiej osoby, pomimo towarzyszących dziecku przeżyć pozwala na obniżenie poziomu lęku.

Obserwowany smutek, łzy, zamykanie się we własnych myślach osób dorosłych z najbliższego otoczenia (rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa) wzbudzają w dzieciach lęk, poczucie winy i przyczyniają się do pogłębienia nierozumienia nowej sytuacji.  Dziecko może  czuć się odrzucone lub nie kochane, gdy osoby dorosłe zaabsorbowane swoimi myślami i przeżyciami nie znajdują dla nich tyle czasu czy uwagi,  ile dostawały wcześniej. Przeżywane wówczas myśli mogą powodować lęk, złość, czy wyzwalać nie akceptowane zachowania w cel zwrócenia na siebie uwagi. 

Bardzo ważne jest, by pomimo własnych trudnych przeżyć rozmawiać z dzieckiem i na dostępnym dla jego percepcji poziomie wyjaśniać sytuację i oswajać ze zmianami, jakie w rodzinie występują (pobyt w szpitalu, utrata włosów, brak siły, zmiana rytm dnia itp.). Poświęcenie czasu i wagi pomoże dziecku poradzić sobie z trudnościami bez nadmiernego obciążania jego psychiki.

2611 Data dodania 26.11,2024

Adaptacja do chorowania na raka

W procesie przystosowania, adaptacji do choroby, leczenia czy zdrowienia, dużą rolę pełnią mechanizmy obronne osobowości, które nie zmieniają sytuacji zewnętrznej, ale

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Aktywność zawodowa a choroba nowotworowa

Leczenie nowotworu złośliwego zwykle wymaga czasu, a jego przebieg liczony jest w tygodniach, a nawet w miesiącach.

Czytaj więcej
0110 Data dodania 01.10,2024

Refleksje na temat raka

Choroba nowotworowa dla większości osób jest jedną z największych trudności w życiu. Sam proces leczenia bywa długi i wyczerpujący.

Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Wybaczanie sobie

Wybaczanie jest trudne choćbyśmy nawet chcieli się w nim ćwiczyć. Gdy opadnie większość emocji związanych z zachorowaniem, dla wielu osób aktualne pozostaje mierzenie się z przyczynami i skutkami zachorowania i leczenia. W początkowym okresie diagnozowania i terapii nowotworu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyczynę, uwarunkowania choroby nowotworowej jest wyrazem dążenia do odzyskania poczucia sprawowania kontroli nad zdarzeniami, własnym zdrowiem i życiem. I choć racjonalna część nas wie, że życie człowieka nie podlega jego pełnej kontroli, a wiele zdarzeń ma miejsce niezależnie od naszej woli, to doświadczenie awersyjnego zdarzenia jakim jest poważna choroba narusza poczucie, że panujemy nad sytuacją, życiem, sekwencją zdarzeń. Czytaj więcej