Niekonwencjonalne terapie nowotworowe - spirulina tzw. zielone mięso

Spirulina - alga z gromady sinic o niebiesko-zielonej barwie, charakteryzuje się bogactwem białka, które stanowi około 70% jego suchej masy. W związku z tym często bywa określana mianem „zielonego mięsa”. Ponadto, cechuje się zawartością witaminy D, K oraz witaminami z grupy B, a także magnezem. Jednocześnie udowodniono, że spirulina jest wartościowym źródłem witaminy A, czyli β-karotenu. Uwzględniając bogactwo związków, spirulina znalazła zastosowanie do produkcji kosmetyków, suplementów diety oraz pokarmów dla ryb akwariowych. Najczęściej dostępna jest w formie tabletek i kapsułek, a także proszku, dlatego można ją dodawać do koktajli, sałatek czy napojów.

Spirulina jest przede wszystkim źródłem silnych antyoksydantów, mogących neutralizować szkodliwe dla organizmu wolne rodniki. Ponadto, zawarty w spirulinie β‑karoten może mieć potencjalnie korzystny wpływ na odporność organizmu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

W związku z tym od pewnego czasu z użyciem spiruliny, zapoczątkowano liczne badania na komórkach nowotworowych oraz na zwierzętach. W jednym z badań na zwierzętach wykazano, hamujący wpływ spiruliny na proces nowotworowy w obrębie jamy ustnej, a badania na liniach komórkowych raka piersi wskazało na hamujący wpływ związku tj. fikocyjaniny obecnej w spirulinie na syntezę prostaglandyn i wzrost komórek nowotworowych oraz angiogenezę (powstawanie naczyń w obrębie nowotworu). W kolejnym badaniu na komórkach nowotworowych oraz na zwierzętach wykazano pobudzanie tzw. „przedwczesnej śmierci” (apoptozy) komórek raka wątroby. Jednocześnie hamujący wpływ spiruliny na rozwój komórek nowotworowych zaobserwowano również w badaniu na szczurach oraz polskim badaniu w warunkach laboratoryjnych, gdzie odnotowano wpływ ekstraktu ze spiruliny na apoptozę komórek raka płuca.

Jedynie badania na ludziach z użyciem spiruliny zostały przeprowadzono w Indiach. Wykazano w nim, że stosowanie spiruliny u osób żujących tytoń hamuje powstawanie zmiany przedrakowej występującej w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, tzw. Leukoplakii, która powstaje zwłaszcza w przypadku palenia fajki lub tabaki. Zmiany te mogą być pojedyncze, wieloogniskowe i są typowe najczęściej wśród starszych mężczyzn.

Jednakże powyższe sukcesy badawcze, nie doprowadziły do wykazania skuteczności spiruliny w leczeniu nowotworów u ludzi. W związku z tym jej stosowanie, nie może być alternatywą dla tradycyjnych terapii przeciwnowotworowych.

W trakcie badań nad spirulina, odnotowano pewne efekty uboczne, dlatego nie mogą przyjmować jej chorzy na fenyloketonurię z uwagi na nieprawidłową przemianę fenyloalaniny wchodzącej w skład alg. Jednocześnie ze względu na wysoką zawartość witaminy K, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, np. Acenokumarol czy Warfarynę, powinny zachować dużą ostrożność w jej stosowaniu.

Mając na uwadze wszystkie powyższe aspekty spirulina nie została zarejestrowana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) we wskazaniu do leczenia nowotworów, bowiem wymaga to jeszcze wielokierunkowych badań na d skutecznością i bezpieczeństwem jej stosowaniu razem z konwencjonalnymi metodami.

0709 Data dodania 07.09,2023

Aflatoksyny - co z pleśnią w żywności

Zmiany w żywności prowadzące do ich zepsucia zaczynają się wtedy, gdy nie dostrzegamy ich jeszcze gołym okiem, a mimo prowadzą do niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Gdy są już widoczne, najczęściej produkt uległ już zepsuciu w całości, stąd tak ważnym jest przestrzeganie terminu ważności. Zważywszy na to, że na etykietach produktów spożywczych może być zamieszczona "data minimalnej trwałości" lub "termin przydatności do spożycia", konieczne jest wyjaśnienie - czym różnią się te dwa pojęcia? Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Mleko - jeden z najbardziej piętnowanych produktów - czy słusznie?

Szpitalne korytarze huczą od wskazówek przekazywanych wzajemnie przez pacjentów, dotyczących zakazów oraz nakazów żywieniowych obowiązujących podczas leczenia onkologicznego. Niekiedy pojawiają się także informacje wymieniane przez chorych podczas oczekiwania na wizytę lub co gorsza czasami przez lekarzy, to nierzadko legendarne mity żywieniowe, które mogą być nie tylko nieprawdziwe, a czasami nawet niebezpieczne. Właściwe wsparcie żywieniowe w okresie terapii onkologicznej, skutecznie wspomaga organizm w walce z chorobą. Jednym z nich jest całe mnóstwo mitów jakie narosły wokół aspektów zdrowotnych mleka. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Kawa - napój szkodliwy, czy jednak może być zdrowy?

Herbata i kawa to po wodzie najczęściej spożywane napoje na świecie. Biorąc pod uwagę ich popularność nie dziwi fakt, że ludzie zastanawiają się nad ich bezpieczeństwem i wpływem na zdrowie człowieka. Przedmiotem wielu badań naukowych stał się ewentualny związek/oddziaływanie picia herbaty czy kawy na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Nieco szerzej zajmiemy się kawą. Kawa naturalna to palone i zmielone ziarna kawy, będące nasionami kawowca, natomiast tzw. kawa rozpuszczalna zawiera rozpuszczalne substancje pochodzące z suszonej, podwójnie parzonej kawy. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Jajka - co powinniśmy wiedzieć

Jaja kurze należą chyba do najbardziej kontrowersyjnych produktów w naszej diecie. Z jednej strony jest pogląd, że są źródłem dużej ilości cholesterolu, z drugiej zaś badania wskazują, że stanowią cenne źródło białka, witamin i innych ważnych składników odżywczych. Jaka jest więc prawda o jajkach? Czytaj więcej