Spirulina - alga z gromady sinic o niebiesko-zielonej barwie, charakteryzuje się bogactwem białka, które stanowi około 70% jego suchej masy. W związku z tym często bywa określana mianem „zielonego mięsa”. Ponadto, cechuje się zawartością witaminy D, K oraz witaminami z grupy B, a także magnezem. Jednocześnie udowodniono, że spirulina jest wartościowym źródłem witaminy A, czyli β-karotenu. Uwzględniając bogactwo związków, spirulina znalazła zastosowanie do produkcji kosmetyków, suplementów diety oraz pokarmów dla ryb akwariowych. Najczęściej dostępna jest w formie tabletek i kapsułek, a także proszku, dlatego można ją dodawać do koktajli, sałatek czy napojów.
Spirulina jest przede wszystkim źródłem silnych antyoksydantów, mogących neutralizować szkodliwe dla organizmu wolne rodniki. Ponadto, zawarty w spirulinie β‑karoten może mieć potencjalnie korzystny wpływ na odporność organizmu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
W związku z tym od pewnego czasu z użyciem spiruliny, zapoczątkowano liczne badania na komórkach nowotworowych oraz na zwierzętach. W jednym z badań na zwierzętach wykazano, hamujący wpływ spiruliny na proces nowotworowy w obrębie jamy ustnej, a badania na liniach komórkowych raka piersi wskazało na hamujący wpływ związku tj. fikocyjaniny obecnej w spirulinie na syntezę prostaglandyn i wzrost komórek nowotworowych oraz angiogenezę (powstawanie naczyń w obrębie nowotworu). W kolejnym badaniu na komórkach nowotworowych oraz na zwierzętach wykazano pobudzanie tzw. „przedwczesnej śmierci” (apoptozy) komórek raka wątroby. Jednocześnie hamujący wpływ spiruliny na rozwój komórek nowotworowych zaobserwowano również w badaniu na szczurach oraz polskim badaniu w warunkach laboratoryjnych, gdzie odnotowano wpływ ekstraktu ze spiruliny na apoptozę komórek raka płuca.
Jedynie badania na ludziach z użyciem spiruliny zostały przeprowadzono w Indiach. Wykazano w nim, że stosowanie spiruliny u osób żujących tytoń hamuje powstawanie zmiany przedrakowej występującej w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, tzw. Leukoplakii, która powstaje zwłaszcza w przypadku palenia fajki lub tabaki. Zmiany te mogą być pojedyncze, wieloogniskowe i są typowe najczęściej wśród starszych mężczyzn.
Jednakże powyższe sukcesy badawcze, nie doprowadziły do wykazania skuteczności spiruliny w leczeniu nowotworów u ludzi. W związku z tym jej stosowanie, nie może być alternatywą dla tradycyjnych terapii przeciwnowotworowych.
W trakcie badań nad spirulina, odnotowano pewne efekty uboczne, dlatego nie mogą przyjmować jej chorzy na fenyloketonurię z uwagi na nieprawidłową przemianę fenyloalaniny wchodzącej w skład alg. Jednocześnie ze względu na wysoką zawartość witaminy K, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, np. Acenokumarol czy Warfarynę, powinny zachować dużą ostrożność w jej stosowaniu.
Mając na uwadze wszystkie powyższe aspekty spirulina nie została zarejestrowana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) we wskazaniu do leczenia nowotworów, bowiem wymaga to jeszcze wielokierunkowych badań na d skutecznością i bezpieczeństwem jej stosowaniu razem z konwencjonalnymi metodami.