Substancje niebezpieczne w żywności - Akrylamid

Akrylamid jest to substancja, która w naturalny sposób powstaje w żywności podczas poddawania półproduktu metodom obróbki termicznej takiej jak pieczenie, grillowanie, smażenie. Według ekspertów może zwiększać ryzyko powstawania nowotworów u ludzi. Ostatnie duże badania na temat akrylamidu m.in. prowadzonym przez IARC i opublikowanym w 2019r. w Genome Research sugerują, że może mieć największy związek z powstawaniem raka płuc, wątroby czy nerek.

Szczególnie istotne jest to, że akrylamid będący organicznym związkiem chemicznym, nie powstaje w środowisku w sposób naturalny. Jednakże jako bezwonna substancja krystaliczna, dobrze rozpuszczającą się w wodzie, etanolu, eterze czy chloroformie, wykorzystywany jest do produkcji tworzyw sztucznych, farb, klejów, lakierów oraz zapraw murarskich. W związku z tym rodzi się pytanie, dlaczego znajduje się w wielu produktach spożywczych konsumowanych na co dzień, np. pieczywie, paluszkach, chipsach, frytkach, ciastach czy smażonym mięsie?

Szwedzkie badania z 2002r. dowodziły, że akrylamid jest substancją, która powstaje podczas smażenia, pieczenia czy grillowania niektórych produktów spożywczych. Jednocześnie ocena jego toksyczności wskazuje na neurotoksyczną, kancerogenną i genotoksyczną aktywność tej substancji. Dotychczas udowodniono, że akrylamid działa głównie neurotoksycznie na organizm człowieka. Dochodzi wówczas do zaburzeń neurologicznych: osłabienia, mrowienia i drętwienia kończyn oraz drgawek.

Kancerogenne oddziaływanie akrylamidu zostało potwierdzone jedynie w badaniach na zwierzętach. Akrylamid wchłaniany jest do organizmu człowieka przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, a także przez skórę, ulegając biotransformacji, czyli enzymatycznemu przekształcaniu. Tworzy połączenie z hemoglobiną, który jest wykorzystywany jako marker ekspozycji na ten związek. Najnowsze badania wskazują jednak, na występowanie ścisłej zależności pomiędzy poziomem akrylamidu w hemoglobinie, a ryzykiem występowania raka piersi u kobiet.

Czynnikami wpływającymi na powstawanie akrylamidu są temperatura i czas obróbki cieplnej, a także zawartość i rodzaj aminokwasów oraz węglowodanów w żywności. Podczas ogrzewania półproduktu dochodzi do kaskady reakcji chemicznych, które nadają brązowe zabarwienie żywności oraz do powstawania szeregu związków, dzięki którym nadany zostaje smak i aromat. Przykładem może być np. wypiekanie chleba. Znaczne ilości akrylamidu powstają podczas obróbki w temperaturze 1200C, jednakże w temperaturze 160-1800C, jego zawartość wzrasta nawet do 20mg/kg.

Jak podaje literatura, największe stężenie akrylamidu znajduje się w chipsach ziemniaczanych, frytkach czy tostach nawet do 3500 μg/kg, a także chrupkach kukurydzianych do 2400μg/kg. Jednocześnie możemy go się spodziewać w kawie (do 230μg/kg), w chlebie (średnio około 20μg/kg), płatkach śniadaniowych (około 1346μg/kg) czy pieczywie chrupkim (740μg/kg). Pozytywnym jest fakt, że badania opublikowane po 2018r. przyniosły spadek narażenia na akrylamid w Europie.

W związku z tym rodzi się pytanie w jaki sposób ograniczać tworzenie się akrylamidu w żywności? Obecnie ogranicza się zawartości tzw. prekursorów akroleiny poprzez stosowanie, np. mąki ryżowej zamiast pszennej (bądź częściowe jej zastąpienie), niestosowanie mąk o wysokim przemiale, bowiem bogate są w aminokwas asparginę, podatną na wytworzenie w/w związku w wyrobach piekarskich. Ponadto, zmianę środka spulchniającego w wyrobach piekarskich czy dobór odpowiedniej odmiany ziemniaków do produkcji frytek, chipsów, o niskiej zawartości cukrów tzw. redukujących, czyli glukozy, fruktozy w bulwie.

My, jako zwykli konsumenci, mamy również wpływ na to, ile w spożywanym przez nas produkcie powstanie akrylamidu i poprzez zastosowanie niektórych czynności możemy ograniczyć jego ilość. W związku z tym, warto zastosować termoobieg podczas pieczenia i skrócenie czasu obróbki termicznej. Nie dopuszczać do niepotrzebnego przypieczenia produktów lub przypalenia ich podczas smażenia. Wybieranie w sklepach pieczywa (np. pszennego) nieprzypalonego, bowiem z dużym prawdopodobieństwem, im jaśniejsza barwa pieczywa, tym mniej w nim akrylamidu. Zastępowanie smażenia i pieczenia gotowaniem, jeśli jest to tylko możliwe oraz skracanie czasu pieczenia np. tostów.

0709 Data dodania 07.09,2023

Aflatoksyny - co z pleśnią w żywności

Zmiany w żywności prowadzące do ich zepsucia zaczynają się wtedy, gdy nie dostrzegamy ich jeszcze gołym okiem, a mimo prowadzą do niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Gdy są już widoczne, najczęściej produkt uległ już zepsuciu w całości, stąd tak ważnym jest przestrzeganie terminu ważności. Zważywszy na to, że na etykietach produktów spożywczych może być zamieszczona "data minimalnej trwałości" lub "termin przydatności do spożycia", konieczne jest wyjaśnienie - czym różnią się te dwa pojęcia? Czytaj więcej
0709 Data dodania 07.09,2023

Mleko - jeden z najbardziej piętnowanych produktów - czy słusznie?

Szpitalne korytarze huczą od wskazówek przekazywanych wzajemnie przez pacjentów, dotyczących zakazów oraz nakazów żywieniowych obowiązujących podczas leczenia onkologicznego. Niekiedy pojawiają się także informacje wymieniane przez chorych podczas oczekiwania na wizytę lub co gorsza czasami przez lekarzy, to nierzadko legendarne mity żywieniowe, które mogą być nie tylko nieprawdziwe, a czasami nawet niebezpieczne. Właściwe wsparcie żywieniowe w okresie terapii onkologicznej, skutecznie wspomaga organizm w walce z chorobą. Jednym z nich jest całe mnóstwo mitów jakie narosły wokół aspektów zdrowotnych mleka. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Kawa - napój szkodliwy, czy jednak może być zdrowy?

Herbata i kawa to po wodzie najczęściej spożywane napoje na świecie. Biorąc pod uwagę ich popularność nie dziwi fakt, że ludzie zastanawiają się nad ich bezpieczeństwem i wpływem na zdrowie człowieka. Przedmiotem wielu badań naukowych stał się ewentualny związek/oddziaływanie picia herbaty czy kawy na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Nieco szerzej zajmiemy się kawą. Kawa naturalna to palone i zmielone ziarna kawy, będące nasionami kawowca, natomiast tzw. kawa rozpuszczalna zawiera rozpuszczalne substancje pochodzące z suszonej, podwójnie parzonej kawy. Czytaj więcej
1108 Data dodania 11.08,2023

Jajka - co powinniśmy wiedzieć

Jaja kurze należą chyba do najbardziej kontrowersyjnych produktów w naszej diecie. Z jednej strony jest pogląd, że są źródłem dużej ilości cholesterolu, z drugiej zaś badania wskazują, że stanowią cenne źródło białka, witamin i innych ważnych składników odżywczych. Jaka jest więc prawda o jajkach? Czytaj więcej