Blizna pooperacyjna – proces gojenia i tworzenia blizny

Zabieg chirurgiczny prowadzi do uszkodzenia tkanek przebiegających przez wszystkie warstwy ciała: skórę, czyli obszar leżący najbardziej powierzchownie (naskórek oraz skóra właściwa), powięź powierzchowną (umożliwia ruch poślizgu mięśni pod skórą w trakcie ich skurczu), powięź głęboką (synchronizacja aktywności mięśni umożliwiająca wykonywanie płynnych i ekonomicznych ruchów). Uszkodzenie tkanek miękkich może doprowadzić do zaburzeń właściwego poruszania się względem siebie poszczególnych elementów tkankowych. To z kolei zaburza właściwą propriocepcję oraz równowagę pomiędzy synergistami i antagonistami, co z kolei prowadzi do dysfunkcji motorycznych i ograniczeń ruchomości.

Proces prawidłowego gojenia rany składa się z kilku etapów następujących po sobie.

Pierwszy etap to faza reakcji zapalnej, podczas której w ciągu 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia uszkodzonych tkanek, zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych i dochodzi do przemieszczania się w obręb rany komórek fagocytarnych, jak np.: makrofagi, granulocyty i monocyty. W drugim etapie następuje oczyszczanie rany, które trwa około 7 dni. W trzeciej zaś następuje stymulacja fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych, a jednocześnie dochodzi do proliferacji włośniczek i tworzenia się siatki naczyń krwionośnych. Etap ten nazywamy fazą naczyniową. Podczas czwartego etapu początkowo twarda i zaczerwieniona blizna ulega przebudowie i modelowaniu, czyli dojrzewaniu, aż z czasem staje się miękka i blednie. Okres powstawania blizny, jej modelowania i dojrzewania trwa od 6 do 12 miesięcy. Końcowy etap gojenia się rany to bliznowacenie, czyli powstanie zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej pozbawionej mieszków włosowych, komórek barwnikowych (melanocytów) oraz gruczołów łojowych i potowych.

Proces prawidłowego gojenia się rany z pozostawieniem trwałego śladu w postaci blizny zależy od wielu czynników, do których należą:

  • przyczyna przerwania ciągłości skóry, rodzaj urazu (np. cięcie przypadkowe, zaplanowana operacja chirurgiczna, blizna pooparzeniowa),
  • umiejscowienie rany (np. twarz, staw kolanowy),
  • długość rany, jej kształt i przebieg,
  • przebieg procesu gojenia (np. krwiak, ro- pienie rany),
  • wiek pacjenta,
  • kolor skóry,
  • stan  ogólny  pacjenta  i  choroby  współtowarzyszące,
  • skłonności dziedziczne i indywidualne do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Podział blizn:

  1. Blizna prawidłowa – ma perłowy kolor, jest płaska i nie wystaje ponad obszar otaczającej ją skóry.
  2. Blizna nieprawidłowa – jest barwy czerwonej. Pacjent odczuwa w jej obszarze bolesność oraz swędzenie. Blizna lekko wystaje ponad obszar otaczającej ją skóry.
  3. Blizna przerosła liniowa – koloru czerwonego, lekko uniesiona. Czasami pacjenci odczuwają ból i swędzenie. Blizna nie wykracza poza zakres rany chirurgicznej.
  4. Blizna przerosła o dużej powierzchni – blizna o większej płaszczyźnie, wypukła. Czasami pacjenci czują swędzenie.
  5. Mały bliznowiec (keloid) – pacjent czuje swędzenie w obszarze blizny. Jest ona wypukła i wykracza poza obrys rany.
  6. Duży bliznowiec (keloid) – duża, wypukła blizna. Pacjent skarży się na swędzenie i ból. Blizna wykracza poza obszar rany.
2611 Data dodania 26.11,2024

Fizjoterapia wczesnoszpitalna po wyłonieniu stomii jelitowej

Stomia jelitowa jest to wyłonienie światła jelita przez powłoki brzuszne na zewnątrz ciała.

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Prehabilitacja w onkologii - wstęp

Prehabilitajca jest to pojęcie, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wprowadzane w życie.

Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej