Blizna pooperacyjna – proces gojenia i tworzenia blizny

Zabieg chirurgiczny prowadzi do uszkodzenia tkanek przebiegających przez wszystkie warstwy ciała: skórę, czyli obszar leżący najbardziej powierzchownie (naskórek oraz skóra właściwa), powięź powierzchowną (umożliwia ruch poślizgu mięśni pod skórą w trakcie ich skurczu), powięź głęboką (synchronizacja aktywności mięśni umożliwiająca wykonywanie płynnych i ekonomicznych ruchów). Uszkodzenie tkanek miękkich może doprowadzić do zaburzeń właściwego poruszania się względem siebie poszczególnych elementów tkankowych. To z kolei zaburza właściwą propriocepcję oraz równowagę pomiędzy synergistami i antagonistami, co z kolei prowadzi do dysfunkcji motorycznych i ograniczeń ruchomości.

Proces prawidłowego gojenia rany składa się z kilku etapów następujących po sobie.

Pierwszy etap to faza reakcji zapalnej, podczas której w ciągu 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia uszkodzonych tkanek, zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych i dochodzi do przemieszczania się w obręb rany komórek fagocytarnych, jak np.: makrofagi, granulocyty i monocyty. W drugim etapie następuje oczyszczanie rany, które trwa około 7 dni. W trzeciej zaś następuje stymulacja fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych, a jednocześnie dochodzi do proliferacji włośniczek i tworzenia się siatki naczyń krwionośnych. Etap ten nazywamy fazą naczyniową. Podczas czwartego etapu początkowo twarda i zaczerwieniona blizna ulega przebudowie i modelowaniu, czyli dojrzewaniu, aż z czasem staje się miękka i blednie. Okres powstawania blizny, jej modelowania i dojrzewania trwa od 6 do 12 miesięcy. Końcowy etap gojenia się rany to bliznowacenie, czyli powstanie zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej pozbawionej mieszków włosowych, komórek barwnikowych (melanocytów) oraz gruczołów łojowych i potowych.

Proces prawidłowego gojenia się rany z pozostawieniem trwałego śladu w postaci blizny zależy od wielu czynników, do których należą:

  • przyczyna przerwania ciągłości skóry, rodzaj urazu (np. cięcie przypadkowe, zaplanowana operacja chirurgiczna, blizna pooparzeniowa),
  • umiejscowienie rany (np. twarz, staw kolanowy),
  • długość rany, jej kształt i przebieg,
  • przebieg procesu gojenia (np. krwiak, ro- pienie rany),
  • wiek pacjenta,
  • kolor skóry,
  • stan  ogólny  pacjenta  i  choroby  współtowarzyszące,
  • skłonności dziedziczne i indywidualne do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Podział blizn:

  1. Blizna prawidłowa – ma perłowy kolor, jest płaska i nie wystaje ponad obszar otaczającej ją skóry.
  2. Blizna nieprawidłowa – jest barwy czerwonej. Pacjent odczuwa w jej obszarze bolesność oraz swędzenie. Blizna lekko wystaje ponad obszar otaczającej ją skóry.
  3. Blizna przerosła liniowa – koloru czerwonego, lekko uniesiona. Czasami pacjenci odczuwają ból i swędzenie. Blizna nie wykracza poza zakres rany chirurgicznej.
  4. Blizna przerosła o dużej powierzchni – blizna o większej płaszczyźnie, wypukła. Czasami pacjenci czują swędzenie.
  5. Mały bliznowiec (keloid) – pacjent czuje swędzenie w obszarze blizny. Jest ona wypukła i wykracza poza obrys rany.
  6. Duży bliznowiec (keloid) – duża, wypukła blizna. Pacjent skarży się na swędzenie i ból. Blizna wykracza poza obszar rany.
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (3) - cechy zdrowego oddechu

Zdrowy oddech to: oddech wykonywany przez nos, oddech cichy, wolny i spokojny, oddech o normalnej objętości oddechowej, oddech wykonywany torem przeponowym, oddech rytmiczny, regularny, płynny i adekwatny Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (2) - fazy oddychania

Na jeden cykl oddechowy składają się dwie główne fazy oddychania: wdech i wydech. Mają one różne znaczenie dla mechaniki oddychania, dlatego warto wiedzieć jak przebiegają, by w prawidłowy sposób z nich korzystać podczas ćwiczeń oddechowych. Czytaj więcej