Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi aż 25% wszystkich zachorowań na nowotwory, jakie rozpoznaje się u kobiet. Szczyt występowania przypada na przedział wiekowy 50-69 lat. Rak piersi wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. Konsekwencją zachorowania oraz leczenia raka piersi jest szereg zaburzeń i powikłań funkcjonalnych. Jednym z tych powikłań jest obrzęk limfatyczny kończyny górnej. w Polsce i na świecie, pozostaje jednym z najcięższych powikłań wśród kobiet leczonych onkologicznie z powodu nowotworu złośliwego piersi. Ogranicza sprawność fizyczną i funkcjonowanie w życiu codziennym obniżając jakość życia kobiet. Brak edukacji i wczesnego postępowania profilaktycznego rozpoczętego po zabiegu chirurgicznym zwiększa ryzyko wystąpienia obrzęku chłonnego, który pojawia się najczęściej w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy. Jego leczenie jest trudne, długotrwałe i wymaga ścisłej współpracy z fizjoterapeutami do końca życia.
Aktualnym standardem zachowawczego leczenia przeciwobrzękowego jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa której jednym z podstawowych elementów są ćwiczenia fizyczne które wspomagają funkcję pompy mięśniowej.
Przez szereg dekad, z powodu obawy, że aktywność fizyczna może zaindukować lub prowadzić do rozwoju istniejącego obrzęku limfatycznego, utrzymywano pogląd, że ćwiczenia fizyczne powinny być wykonywane na umiarkowanym poziomie intensywności i z niewielką liczbą powtórzeń.
W ostatnich kilku latach zaczęto kwestionować pogląd, że intensywne ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzi do powstania lub wzrostu już istniejącego obrzęku limfatycznego związanego z leczeniem raka piersi. Na podstawie ponad dwudziestu badań klinicznych oraz systematycznych przeglądów piśmiennictwa można zdecydowanie powiedzieć, że obawy dotyczące stosowania ćwiczeń ze znacznym obciążeniem były nieuzasadnione. Co więcej, wśród badaczy istnieje zgoda co do tego, że poprzez przyrost masy mięśniowej ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko powstania obrzęku a w sytuacjach zaawansowanego obrzęku mają istotny wpływ na jego redukcję. Warunkiem bezpiecznego wykonywania ćwiczeń fizycznych jest zabezpieczenie ćwiczonej kończyny rękawem kompresyjnym. Usunięcie strachu przed aplikowaniem ćwiczeń o znacznym stopni intensywności
i zmiana starego paradygmatu w głowach wszystkich pracowników służby zdrowia - począwszy od lekarzy, poprzez personel pielęgniarski, aż po fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych jest i będzie trudnym wyzwaniem na najbliższe lata.