Fizjoterapia onkologiczna – wprowadzenie

Fizjoterapia onkologiczna koncentruje się na poprawie jakości życia i doświadczeniach osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Nie skupia się na chorobie, a na ludziach, którym pomaga wrócić do aktywniejszego życia.

Wskaźniki przeżywalności pacjentów chorych na nowotwór wzrosły w przeciągu ostatnich lat. Jest to wynik poprawy w zakresie profilaktyki, wykrywalności i leczenia. Istnieją zaawansowane technologicznie metody leczenia, leki ograniczające postęp choroby, pozwalające kontrolować rozwój  choroby, pomimo niepomyślnej diagnozy. Mimo to, stawienie czoła chorobie po wstępnej diagnozie to dopiero początek wyzwań, które stają przed pacjentem. Wiele osób kończących proces leczenia mierzy się z problemami daleko wykraczającymi poza samą chorobę. Wielu pacjentów kończących proces leczenia, oprócz pozytywnej informacji o wyleczeniu z nowotworu dowiaduje się o podwyższonym ryzyku występowania chorób układu sercowo-naczyniowego i kostnego w efekcie zastosowanego  leczenia przeciwnowotworowego. Ponadto, osoby leczone z powodu nowotworów często zmagają się z zespołem przewlekłego zmęczenia, bólem, ograniczeniem sprawności, stresem, objawami depresji i niepokojem, związanym z ryzykiem wznowy nowotworu.

Z obserwacji klinicznych wynika, że 70 % pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem zmaga się ze skutkami ubocznymi choroby i leczenia - od jednego roku do 10 lat, po zakończonym leczeniu. Jest coraz więcej dowodów na to, że fizjoterapia onkologiczna pomaga w zapobieganiu i radzeniu sobie z uciążliwymi objawami ubocznymi. Fizjoterapia wpływa na kontrolę bólu, lęku, zmniejsza obrzęk limfatyczny, poprawia ruchomość stawową.

Wieloetapowa i systematyczna fizjoterapia onkologiczna to skuteczny sposób na odzyskanie sprawności fizycznej, kontrolę masy ciała, zmniejszenie zmęczenia, poprawę jakości życia i zdrowia psychicznego.

W ostatnich dziesięciu latach powstało wiele (ponad 2500) randomizowanych, kontrolowanych badań oceniających skuteczność wybranych interwencji z zakresu fizjoterapii w leczeniu chorych na nowotwory. Obecnie istnieje więcej dowodów naukowych potwierdzających korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na funkcjonowanie chorych na nowotwory, w porównaniu do wytycznych dla chorych kardiologicznych. Fizjoterapia onkologiczna to nie tylko ćwiczenia. Założeniem fizjoterapii onkologicznej są nie tyle konkretne ćwiczenia, co sam ruch. Fizjoterapeuta opisuje i pomaga rozpocząć bezpiecznie aktywność, edukuje jaki rodzaj ruchu wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb i zainteresowań, a także wspiera pacjenta w procesie doskonalenia swoich umiejętności.

2611 Data dodania 26.11,2024

Fizjoterapia wczesnoszpitalna po wyłonieniu stomii jelitowej

Stomia jelitowa jest to wyłonienie światła jelita przez powłoki brzuszne na zewnątrz ciała.

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Prehabilitacja w onkologii - wstęp

Prehabilitajca jest to pojęcie, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wprowadzane w życie.

Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej