Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Często po operacjach, których pole operacyjne obejmuje jamę brzuszną, lub miednicę mniejszą dochodzi do zaburzeń funkcjonowania mięśni głębokich. Dlatego podczas kompleksowej rehabilitacji po zabiegu rownież trzeba zadbać o ten obszar. Bardzo duża część ćwiczeń opiera się o dobre czucie własnego ciała. Jest to bardzo istotne, żeby pacjenci po zabiegach zwłaszcza w okolicy miednicy mniejszej, po prostatektomiach, po całkowitym usunięciu narządów rodnych, mogli ponownie zaakceptować swoje ciało.

Brak sprawności tych mięśni może skutkować nietrzymaniem moczu, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem kału, gazów, bólami podbrzusza, bólami kręgosłupa, zaburzeniami seksualnymi obniżeniem narządów.

Przykładowe ćwiczenia pozwalające rozpocząć prace z tą grupą mięśniową:

  • siedząc na brzegu krzesła staramy się wyczuć guzy kulszowe po prawej i po lewej stornie, kręgosłup w wyprostowany w jednej linii (to takie jakby kostne kulki na pupie;), dlatego dobrze jest usiąść na czymś twardszym żeby dobrze je wyczuć, następnie staramy się zbliżyć do siebie, tak żeby nie napinać mięśni pośladkowych, mięśni brzucha i ud, staramy się utrzymać ten ruch około 5s i 10s rozluźniamy ruch.
  • w leżeniu tyłem, zginamy nogi w biodrach i kolanach, podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu staramy się zbliżyć do siebie kość łonową i kość krzyżową, bez napinania dodatkowych grup mięśniowych (kość łonowa jest z przodu, a krzyżowa na takiej samej wysokości z tyłu), stosunek napięcia do jego braku to 5s/10s.
  • ćwiczenie w pozycji stojącej, ręce układamy na biodrach, kolana wyprostowane i staramy się przetaczać miednicę do przodu i z powrotem do pozycji wyjściowej, takie kołysanie, ruch nie może powodować dolegliwości bólowych, jeśli podwijamy miednicę do przodu to tak jak byśmy chcieli zbliżyć pępek do mostka i następnie wracamy do pozycji wyjściowej bez pogłębiania do tyłu, czyli bez „wypinania pupy do tyłu”, proponuję wykonywać to ćwiczenie kilka minut.
  • W klęku podpartym, kręgosłup stabilizujemy w prostej linii, następnie staramy się wciągnąć dolną część brzucha, czyli to jest część miedzy pępkiem, a spojeniem łonowym, cały czas utrzymując kręgosłup w prostej linii, napięcie utrzymujemy 4s, a rozluźnienie 10s, na początek proponuję 10 powtórzeń.

To jest zaledwie mały ułamek ćwiczeń jakie można wykonywać, w celu poprawy działania mięśni dna miednicy. Jest to bardzo specyficzna grupa ćwiczeń, wymagająca na początku dużego skupienia i poznania swojego ciała. Po pewnym czasie nabiera się jednak płynności w wykonywaniu tych ćwiczeń, oraz zaczynają pojawiać się efekty.

 

0307 Data dodania 03.07,2025

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Często po operacjach, których pole operacyjne obejmuje jamę brzuszną, lub miednicę mniejszą dochodzi do zaburzeń funkcjonowania mięśni głębokich.

Czytaj więcej
1706 Data dodania 17.06,2025

Ćwiczenia odstresowujące

 

Czytaj więcej
1706 Data dodania 17.06,2025

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Czytaj więcej
1306 Data dodania 13.06,2025

Rehabilitacja onkologiczna

Rehabilitacja onkologiczna polega na poprawie, przywróceniu sprawności nie tylko fizycznej, ale również psychicznej i społecznej.

Czytaj więcej