Konsekwencje braku dostępu do fizjoterapii onkologicznej i zespół zmęczenia nowotworowego

Ograniczony dostęp do fizjoterapii onkologicznej wiąże się podwyższonym ryzykiem występowania ograniczeń w zakresie sprawności fizycznej i pogorszeniem kondycji psychicznej pacjentów. Zaburzeniom tym można zapobiec poprzez objęcie chorych fizjoterapią onkologiczną. Wiele objawów pojawiających się podczas leczenia lub bezpośrednio po leczeniu nie jest zgłaszanych przez pacjentów, a co za tym idzie pozostają nieleczone, co może prowadzić do eskalacji problemów.

Udział w programie fizjoterapii onkologicznej umożliwia pacjentom wykonanie szczegółowego badania i wczesną identyfikację określonych trudności. Wykrycie ograniczeń pozwala na wdrożenie właściwej interwencji i zniwelowanie natężenia dokuczliwych objawów. Utrzymywanie się dolegliwości i ograniczeń przez wiele miesięcy, może w późniejszym czasie wymagać zastosowania długoterminowych i kosztownych metod postępowania. Dostęp do fizjoterapii onkologicznej wpływa korzystnie na wyniki leczenia.

Zespół zmęczenia nowotworowego (ZZN) to subiektywne poczucie osłabienia lub wyczerpania, związane z chorobą nowotworową lub jej leczeniem, które nie jest proporcjonalne do ostatnio wykonywanej aktywności oraz które zakłóca normalne funkcjonowanie. Najczęściej ZZN rozpoczyna  się podczas radioterapii i chemioterapii i może utrzymywać się przez kolejne miesiące. Zespół zmęczenia nowotworowego można rozpoznać wtedy, gdy wykonywanie codziennych czynności nawet tych prozaicznych wywołuje zmęczenie. Taki stan „wyczerpania” organizmu zaburza zdolność dbania  o siebie i samodzielne funkcjonowanie. Zmęczenie więc, będąc objawem niskiej wydolności, staje się  również przyczyną unikania ruchu. Prowadzi to do dalszego obniżenia wydolności, co tworzy rodzaj błędnego koła, w którym zmęczenie raz jest skutkiem, a raz przyczyną niskiego poziomu aktywności  ruchowej.

2611 Data dodania 26.11,2024

Fizjoterapia wczesnoszpitalna po wyłonieniu stomii jelitowej

Stomia jelitowa jest to wyłonienie światła jelita przez powłoki brzuszne na zewnątrz ciała.

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Prehabilitacja w onkologii - wstęp

Prehabilitajca jest to pojęcie, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wprowadzane w życie.

Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej