Metody pomiaru i monitorowania obrzęku limfatycznego aparatem SOZO

Konsekwencją leczenia onkologicznego są zaburzenia i powikłania czynnościowe różnych układów. Jednym z najczęściej uszkadzanych podczas leczenia onkologicznego jest układ limfatyczny, którego niewydolność prowadzi do obrzęku chłonnego. W standardowym postępowaniu fizjoterapeutycznym u chorych leczonych onkologicznie z obrzękiem limfatycznym kończyn powszechnie nie wykonuje się obiektywnych badań diagnostycznych kwalifikujących lub wykluczających pacjenta z terapii. Ponadto, niestety bardzo często, dobór parametrów zabiegowych oparty jest o subiektywną ocenę terapeuty. 

Medyczna platforma SOZO ® do nieinwazyjnego pomiaru i analizy składu ciała oraz oceny stanu zdrowia metodą spektroskopii impedancyjnej wraz z pomiarem wskaźnika L-Dex umożliwia ocenę i monitorowanie wtórnego obrzęku limfatycznego.

Medyczna platforma SOZO ® jest pomocne diagnostyce obrzęków limfatycznych kończyn. Pozwala na obiektywne i co bardzo ważne, wczesne rozpoznanie niewydolności układu limfatycznego. Umożliwia to wczesne rozpoczęcie fizjoterapii a także dobór parametrów zabiegowych opartych o obiektywne i rzetelne dane ilościowe. Urządzenie umożliwia długoterminowe monitorowanie stanu pacjenta. Podczas badania wykorzystywana jest metoda bioimpedancji elektrycznej. Zależnie od zmiany częstotliwości przepływu prądu określane są zmiany zawartości płynów w kończynach. Technologia L-Dex jest specyficzna dla płynu i jest niezależna od zmian masy ciała pacjenta w związku ze zmianą masy tkanki tłuszczowej i masy tkanki mięśniowej.

Innowacją w aparacie SOZO jest zastosowane w oprogramowaniu Impsoft® rozwiązanie umożliwiające stworzenie „punktu bazowego” przed przeprowadzeniem interwencji chirurgicznej i odnoszenia do niego wyników otrzymanych w późniejszym czasie. Jest to funkcja szczególnie przydatna w monitorowaniu chorych w pierwszych dwóch latach po zabiegu w okresie gdzie problem obrzęku limfatycznego dotyka blisko 90% pacjentów.

 

 

SOZO® Digital Health Platform

2611 Data dodania 26.11,2024

Fizjoterapia wczesnoszpitalna po wyłonieniu stomii jelitowej

Stomia jelitowa jest to wyłonienie światła jelita przez powłoki brzuszne na zewnątrz ciała.

Czytaj więcej
2611 Data dodania 26.11,2024

Prehabilitacja w onkologii - wstęp

Prehabilitajca jest to pojęcie, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wprowadzane w życie.

Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej