Prawidłowy oddech (2) - fazy oddychania

Na jeden cykl oddechowy składają się dwie główne fazy oddychania: wdech i wydech. Mają one różne znaczenie dla mechaniki oddychania, dlatego warto wiedzieć jak przebiegają, by w prawidłowy sposób z nich korzystać podczas ćwiczeń oddechowych.

Faza wdechu ma na celu dostarczanie do płuc powietrza, a tym samym tlenu do komórek. Związana jest ze zwiększeniem wszystkich wymiarów klatki piersiowej. Spokojny oddech spoczynkowy wymaga pracy mięśni oddechowych właściwych, czyli mięśni, które zawsze biorą udział w oddychaniu, bez znaczenia na jego intensywność. Te mięśnie to przepona i mięśnie międzyżebrowe.

Podczas wdechu przepona obniża się i wraz z mięśniami międzyżebrowymi rotuje na zewnątrz żeber, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia wymiarów klatki piersiowej, co obniża ciśnienie w płucach. Powoduje to „zassanie” do płuc powietrza z zewnątrz naszego ciała. Warto wiedzieć, że faza wdechowa związana jest z pobudzeniem części współczulnej układu autonomicznego, która jest odpowiedzialna za reakcje „walki i ucieczki”, czyli pobudzenie i odczuwanie stresu.

Faza wydechu zachodzi dokładnie odwrotnie. Jej celem jest usunięcie powietrza z płuc
i zrównoważenie poziomu dwutlenku węgla w organizmie. W spoczynku wydech zachodzi w sposób bierny: mięśnie się relaksują, przepona się unosi, żebra rotują do wewnątrz, a wymiar klatki piersiowej się zmniejsza. W ten sposób zostaje usunięte z płuc „zużyte” powietrze. Jeżeli chcemy pogłębić wydech, musimy aktywować mięśnie oddechowe dodatkowe.

Mięśnie oddechowe dodatkowe to mięśnie, które pomagają przeponie oraz mięśniom międzyżebrowym w oddychaniu podczas wzmożonego wysiłku lub zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego. Aktywują się również w stresie i podczas trudności z oddychaniem.

Grupa mięśni oddechowych dodatkowych jest bardzo duża, stanowią ją prawie wszystkie mięśnie tułowia połączone z klatką piersiową. Na uwagę zasługują przede wszystkim mięśnie brzucha. Mięśnie brzucha, mimo iż są uznawane za mięśnie oddechowe dodatkowe, współpracują z przeponą również podczas spokojnego oddechu. Usprawniają stabilizację klatki piersiowej, dzięki czemu przepona może efektywnie pracować.

Wśród mięśni oddechowych dodatkowych wyróżniamy m.in.:

  • mięśnie piersiowe,
  • mięśnie zębate (przód klatki piersiowej),
  • mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe i pochyłe,
  • mięśnie czworoboczne (budują kark i barki),
  • mięśnie najszerszy grzbietu i czworoboczne lędźwi (znajdują się w dolnej części pleców).

Ich znajomość jest o tyle istotna, że wszelkie trudności z oddychaniem będą powodowały zaburzenia pracy tych mięśni oraz skutkowały bólami i napięciami w ich obrębie.

Dzięki znajomości mechaniki oddychania oraz pracy danych mięśni możesz w odpowiedni sposób sobie pomagać gdy dojdzie do zaburzeń oddychania, a to z kolei usprawni proces powrotu do zdrowia.

2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (3) - cechy zdrowego oddechu

Zdrowy oddech to: oddech wykonywany przez nos, oddech cichy, wolny i spokojny, oddech o normalnej objętości oddechowej, oddech wykonywany torem przeponowym, oddech rytmiczny, regularny, płynny i adekwatny Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (2) - fazy oddychania

Na jeden cykl oddechowy składają się dwie główne fazy oddychania: wdech i wydech. Mają one różne znaczenie dla mechaniki oddychania, dlatego warto wiedzieć jak przebiegają, by w prawidłowy sposób z nich korzystać podczas ćwiczeń oddechowych. Czytaj więcej