Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Oddychanie zmniejszoną objętością oddechową - ćwiczenia Metoda Butejki

1. Usiądź w wygodnej dla siebie pozycji, utrzymaj proste plecy i „otwartą” klatkę piersiową. Uważaj, by nie wypinać jej zbytnio w przód.

2. Oddychaj cały czas przez nos. Skup uwagę na swoim oddechu. Połóż jedną rękę na mostku, a drugą na górnej części brzucha. Poczuj jak porusza się twoja klatka piersiowa. Nie pogłębiaj oddechu, tylko obserwuj jego naturalny rytm i objętość.

3. Gdy poczujesz gotowość, by kontrolować oddech, weź mały wdech i zrób mały wydech nosem.

4. Następnie spowolnij przepływ powietrza i zmniejsz objętość powietrza, którą wdychasz do swoich płuc. Oddychaj na ok. 80% naturalnej objętości.

5. Poczuj pod swoimi dłońmi jak ruchy oddechowe klatki piersiowej się zmniejszają.

6. Oddychaj spokojnie, cicho i wolno. Nie napinaj swoich mięśni w celu ograniczenia oddechu. Zmniejszenie objętości oddechowej powinno się wiązać z rozluźnieniem.

7. Poczujesz głód powietrza. Będziesz czuć, że potrzebujesz głębszego oddechu. Utrzymaj to uczucie na komfortowym poziomie.

8. Utrzymaj zredukowany oddech przez ok. 4 minuty.

Wskazówki do ćwiczeń:

  1. Jeżeli czujesz duży dyskomfort, twój oddech zaczyna być chaotyczny lub przyśpiesza, zrób przerwę na 30 sekund i powtórz redukcję oddechu.
  2. Odczucie głodu powietrza jest pożądane, by zwiększać swoją tolerancję na CO2. Możesz również odczuwać ciepło i większą produkcję śliny. Nie obawiaj się tych reakcji. Jeżeli
    w którymś momencie poczujesz silny stres, szybko przerwij wykonywanie ćwiczenia.
  3. Jeżeli masz tendencję do hiperwentylacji, możesz to ćwiczenie wykonywać codziennie po przebudzeniu, w formie krótkiego treningu oddechowego. Wykonuj je wtedy w formacie: 4 x 4 minuty redukcji oddechu, z przerwa pomiędzy trwającą 1 minutę.
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (5) - oddychanie zmniejszoną objętością oddechową

Metoda Butejki i wskazówki do ćwiczeń Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (4) – hiperwentylacja

Zaburzenia oddychania związane są głównie z dysfunkcjami wzorca oddechowego, które przejawiają się problemami z oddychaniem oraz generują objawy bezpośrednio niezwiązane z oddychaniem. Zaburzenia oddychania mogą mieć podłoże fizjologiczne, biomechaniczne oraz psychologiczne i takich też obszarów mogą dotyczyć symptomy zmienionego wzorca oddechowego. Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (3) - cechy zdrowego oddechu

Zdrowy oddech to: oddech wykonywany przez nos, oddech cichy, wolny i spokojny, oddech o normalnej objętości oddechowej, oddech wykonywany torem przeponowym, oddech rytmiczny, regularny, płynny i adekwatny Czytaj więcej
2909 Data dodania 29.09,2023

Prawidłowy oddech (2) - fazy oddychania

Na jeden cykl oddechowy składają się dwie główne fazy oddychania: wdech i wydech. Mają one różne znaczenie dla mechaniki oddychania, dlatego warto wiedzieć jak przebiegają, by w prawidłowy sposób z nich korzystać podczas ćwiczeń oddechowych. Czytaj więcej